Lietuvos Kultūros Institutas
Kultūros naujienos, Lietuvos sezono Prancūzijoje 2024 naujienos

Lietuvos sezonas Prancūzijoje: naujų ir sustiprintų ryšių generatorius tarp Lietuvos ir Prancūzijos

Lietuvos kultūros institutas

Gruodžio 12 d. Šiandien Lietuvos sezono Prancūzijoje uždarymo diena. Sezoną užbaigs būgnininko, perkusininko, kompozitoriaus bei vizualiojo meno kūrėjo Vladimiro Tarasovo koncertas Paryžiaus moderniojo meno muziejuje Palays de Tokyo bei filosofo Kristupo Saboliaus kuruojamas tarptautinis vaizduotės forumas „Po pabaigos“. Jame dalyvauja tyrėjai iš Ukrainos, Brazilijos, Prancūzijos, Alžyro ir kitų šalių, forume taip pat diskutuos istorikė Marija Drėmaitė, menininkai ir kuratoriai Nomeda ir Gediminas Urbonai.

„Užbaigiame Sezoną, kuris tapo puikiu naujų ir sustiprintų senųjų ryšių generatoriumi tarp Lietuvos ir Prancūzijos. Atidarydama Sezoną Prancūzijoje sakiau, kad tai pirmas kartas nepriklausomos Lietuvos istorijoje, kai mes tokiu mastu pristatome save kitoje šalyje. Tad dabar galiu pasakyti, kad tai pasiteisino – iš programose dalyvavusių menininkų, kūrėjų ir publikos sulaukėme atgarsių, kad Prancūzijos auditorijai esame įdomūs istoriškai, kultūriškai, geopolitiškai, sociokultūriškai; programos turinys, gilumas, temų nepaviršutiniškumas jiems paliko didelį įspūdį, o norintys tęsti bendradarbiavimą toliau, kuria naujus planus“, – sakė Sezono komisarė Virginija Vitkienė.

Pasibaigus Lietuvos sezonui Prancūzijoje jau rengiami bendradarbiavimo projektai tarp Lietuvos nacionalinio muziejaus ir įvairių Prancūzijos meno institucijų; MO muziejus kartu su Pompidou nacionaliniu meno ir kultūros centru 2028 metais rengs bendrą parodą; kitąmet jau suplanuota Kauno bienalės, Liono bei Chroniques bienalės bendradarbiavimo metu sukurtų Lietuvos menininkų kūrinių paroda.

Anot Lietuvos kultūros instituto vadovės Julijos Reklaitės, Sezonas parodė daugiau įvairovės ir praplėtė supratimą abipusiai, susitikimuose su Prancūzų kultūros profesionalais buvo kalbama apie energiją, apie naujas idėjas, apie tai, kokia dinamiška mūsų scena.

„Sezono palikimas – nemažai ilgalaikių projektų, ypač atminties institucijose. Džiaugiuosi, kad ir toliau bus dirbama atminties ir tapatybės temomis. Svarbu bus tęsti tyrimus, finansuoti gilesnį abiejų šalių pažinimą. Labai džiaugsiuosi, jei Prancūzijos kuratorių akiračiuose atsiras daugiau meno iš Lietuvos, kuris įsilies į grupines parodas, planuojamas programas, scenos menų ar kino festivalius ne specialiomis progomis, o dėl platesnio ir gilesnio pažinimo, kurį suteikė Sezonas. Lietuvos kūrėjams Prancūzija buvo dažnai nepažinta teritorija, nes tai labai kultūriškai turtinga ir nelengva „rinka“, daug kas pasitikrino, kaip dirbti su institucijomis, kaip mūsų kūrybą priima publika. Ne mažiau svarbi yra kiekvieno projekto refleksija, nes kiekvieno kūrinio rodymas naujame kontekste skatina autorius naujai pažvelgti į savo kūrybą, pasiūlo naujų krypčių, pažinčių ir tai yra be galo svarbu“, – sakė J. Reklaitė.

Rugsėjo 12-ąją atidarytas Lietuvos sezonas Prancūzijoje šūkiu „Kitas tas pats“ (pranc. „Se voir en l’autre“) ir kvietimu pamatyti kitą savyje truko iki gruodžio 12-osios.

Sezono metu Prancūzijoje iš viso surengta arti 300 Lietuvos menininkų bei kūrėjų pa(si)rodymų, dalyvavo per 500 kūrėjų, atlikėjų, kitų kultūros sričių atstovų, įgyvendinta daugiau kaip 130 dvišalių kultūros partnerysčių. Renginiai vyko daugiau nei 80-yje Prancūzijos miestų ir miestelių.

Lietuvos sezoną Prancūzijoje įgyvendino Lietuvos kultūros institutas ir Prancūzų institutas Paryžiuje.