Lietuvos sezonas Prancūzijoje – tai pirmasis toks visapusiškas šalies reprezentavimas užsienyje
„Vilniaus universitete Lietuvos sezono Prancūzijoje renginius pristatome neatsitiktinai – Sezoną atidarys Universiteto organizuojama dviejų dienų konferencija Paryžiaus Sorbonos universitete, kuri apžvelgs abiem šalims reikšmingus reiškinius. Besirengdami Sezonui stebėjome, kaip stiprėjo esamos partnerystės ir mezgėsi naujos. Tai sukuria didžiulį efektą, patyrėme, kad kultūra atidaro duris temoms ir sritims, kurios su kultūra nėra susijusios, bet aktualios ir prasmingos,“ – sakė Lietuvos kultūros instituto vadovė Julija Reklaitė, sveikindama susirinkusiuosius į renginį, kurio metu buvo pristatyta Lietuvos sezono Prancūzijoje 2024 programa.
Nuo rugsėjo 12 iki gruodžio 12 dienos Prancūzijoje Sezono renginiai vyks daugiau nei 30-yje miestų. Partnerysčių projektus Sezone pristatys apie 130 Prancūzijos ir panašiai tiek Lietuvos kultūros organizacijų. Programoje – daugiau nei 200 renginių, dalyvauja daugiau 500 menininkų, atlikėjų, ekspertų. Renginiuose laukiama daugiau nei pusės milijono žiūrovų ir lankytojų.
Per du projektų atrankos turus, kurie vyko pernai iš šiemet, jungtinė paraiškų atrankos komisija, sudaryta iš Lietuvos kultūros instituto ir Prancūzų kultūros instituto Paryžiuje narių, atrinko 130 projektų, dalyvausiančių Sezono programoje. Visą programą galima rasti čia.
Anot Lietuvos sezono Prancūzijoje 2024 komisarės dr. Virginijos Vitkienės, Sezonas leis prancūzams išsamiau pažinti Lietuvos kultūrą, meną, istoriją, bei atvers dar platesnes galimybes ilgalaikei šalių partnerystei. Tuo pat metu vykstantys Prancūzijos atgarsių Lietuvoje renginiai išryškins bendrus abiejų šalių istorijos bei kultūros ryšius.
„Itin džiugu, kad programoje dominuoja šiuolaikinis menas, naujosios teatro formos, muzikos projektai, susitikimai su literatais ir mąstytojais, geopolitinių realijų diktuojami debatų ciklai, ekonomikos bei edukacijos renginiai ir, žinoma, gastronomijos projektai, leisiantys ne tik išvysti, išgirsti, bet ir paragauti Lietuvą. Šiuolaikinės Lietuvos istorijoje tai pirmasis toks visapusiškas šalies reprezentavimas užsienyje. Jis vyksta šalyje, kuri puoselėja ilgametę Sezonų tradiciją, mat Prancūzijos visuomenė nesiliauja domėtis įvairių šalių kultūriniais fenomenais. Lietuvai tai begalinis įkvėpimas“, – sakė dr. V. Vitkienė.
Rugsėjo 12–14 dienomis vyksiantis Sezono atidarymo savaitgalis bus gausus renginių Paryžiuje. Pompidou meno ir kultūros centras, bendradarbiaujant su MO muziejumi, atidarys Lietuvos meno kolekciją nuo 1960-ųjų iki šių dienų pristatančią parodą. Joje bus eksponuojami kelių kartų pripažintų nacionalinės reikšmės Lietuvos menininkų kūriniai, kurie jų taps nuolatinės Pompidou kolekcijos dalimi. Tai pirmosios tokio tipo donacijos bei Lietuvos ir Prancūzijos meno ekspertų partnerystės rezultatas.
Atidarymo savaitgalį Pompidou kultūros ir meno centre taip pat bus minima Poezijos diena, kurioje skambės Jono Meko eilės ir bus pristatyti nauji jo poezijos vertimai į prancūzų kalbą, Paryžiaus viešosiose erdvėse koncertuos chorai iš Lietuvos, vyks naujo Linos Lapelytės kūrinio premjera, į naktinę programą „Gaîté Lyrique“ kultūros centre kvies „Radio Vilnius“ su lietuvių elektroninės muzikos atlikėjų programa.
Septyniose Paryžiaus metro stotyse nuo rugsėjo 12-osios prasidės ir iki Sezono pabaigos truks bendras Prancūzijos nacionalinės bibliotekos, Paryžiaus metro, Lietuvos fotomenininkų sąjungos bei Kauno fotografijos galerijos projektas, kurio metu metro stotis puoš didelio formato Lietuvos fotomenininkų darbai.
Prieš prasidedant Sezonui, balandžio–birželio mėnesiais, Lietuvos ambasada Prancūzijoje organizuoja keliasdešimt diplomatijos, ekonomikos ir inovacijų skatinimo renginių, mokslo ir švietimo bendradarbiavimo projektų, pavadintų „Sezono Preliudu“.
Lietuvos sezoną Prancūzijoje įgyvendina Lietuvos kultūros institutas ir Prancūzų institutas Paryžiuje, atsakingi už abiejų šalių meno kūrėjų ir organizacijų įtraukimą ir Sezono programos parengimą bei komunikaciją Prancūzijoje.