Lietuvos kultūros gidas, Menininkai

Žilvinas Landzbergas

thumbnail-11

Žilvino Landzbergo (g. 1979) kūryboje medžiagos, spalvos ir šviesos svarba ir jų teikiamos nuorodos susipina į nedalomą konceptualų darinį. Ankstyvesnėje autoriaus kūryboje medžiagos traktuojamos kaip nuorodos į socialinius kontekstus, o iš jų pagaminti objektai-daiktai kuria socialinius portretus. Menininko sukurtos instaliacijos erdvę transformuoja į situacijas, turinčias savo vietą ir laiką, kur ryšiai tarp atskirų elementų kuriami pagal pasakos logiką: linijinį pasakojimą keičia virsmų ir nuorodų grandinės, nepateikiančios aiškių teiginių. Į kūriniuose įrašytų socialinių ar istorinių kontekstų apmąstymus bei kritiką autorius įpina ir savo asmenines patirtis, kurios lieka neatskleistos žiūrovams.

Vėlyvuosiuose kūriniuose, kur itin svarbus konceptualus tęstinumas, menininkas atsigręžia į mitinį mąstymą, demiurgišką – pradinį kūrybinį – pradą, apmąsto juos šiandieninės (vartotojiškos) kultūros lauke. Tokiu būdu greta objektų, pagamintų iš tokių natūralių medžiagų kaip medis ir nurodančių į nebepasiekiamo mitinio mąstymo laiką, atsiranda pigios, nepatvarios medžiagos, sintetinės spalvos, į bendrą kūrinių struktūrą įrašančios kičo elementus. Paslaptingas, kartais net nihilistines Ž. Landzbergo kūrinių nuotaikas nuolat lydi tylus humoras ir ironija.

Ž. Landzbergas baigė skulptūros studijas Vilniaus dailės akademijoje. 2005–2007 m. praleido podiplominėje rezidencijoje „Atelier“ Amsterdame.

2017 m. atstovo Lietuvai 57-ojoje Venecijos bienalėje. Yra surengęs personalines parodas tokiose institucijose kaip Šiuolaikinio meno centras (Vilnius) ir šiuolaikinio meno galerijoje „Modern Art Oxford“ (Jungtinė Karalystė). Jo darbai buvo pristatyti tarptautinėse grupinėse parodose San Paulo bienalėje, Paulio Klee centre (ZPK, Bernas), Liverpulio bienalėje, muziejuje „De Hallen“ (Harlemas). Galerija „Fons Velters“, Amsterdamas.

www.fonswelters.nl