Lietuvos kultūros gidas, Menininkai

Nomeda ir Gediminas Urbonai

thumbnail-17

Nomeda ir Gediminas Urbonai (g. 1968 ir 1966) – menininkai ir edukatoriai, studijos „US: Urbonas Studio“ įkūrėjai. Ši studija – tai tarpdisciplininė tyrimų programa, skatinanti atsiimti viešąją kultūrą iš visa apimančio privatizavimo, stimuliuoti kultūrinę ir politinę vaizduotę kaip įrankį socialiniams pokyčiams atlikti.

N. ir G. Urbonai pasiekė tarptautinę šlovę už socialiai interaktyvias ir tarpdisciplinines praktikas, tirdami konfliktus bei prieštaringumus, kuriuos iškelia ekonominės, socialinės ir politinės sąlygos valstybėse, patiriančiose pereinamąjį laikotarpį. Dažnai pradeda nuo archyvinio tyrimo, o vėliau išskleidžia sudėtinius, dalyvaujamuosius projektus, kuriuose tiriama miesto aplinka, architektūros raida, kultūrinis bei technologinis paveldas. Jie braižo socialinės ir meninės praktikos modelius, siekdami sukurti organizacines struktūras, kurios kvestionuotų laisvės reliatyvumą; naudoja meno platformą, kad viešąsias erdves padarytų tinkamas interakcijai bei įvairioms socialinėms grupėms. Jų kūryboje derinami naujųjų ir tradicinių medijų įrankiai, dažnai – ir kolektyvinė veikla, pavyzdžiui, dirbtuvės, paskaitos, diskusijos, televizijos programos, interneto pokalbių svetainės ir vieši protestai; visa tai atsiduria meno, technologijų ir socialinės kritikos sankirtoje.

N. ir G. Urbonai savo darbus eksponavo San Paulo, Berlyno, Maskvos, Liono ir Gvangdžu bienalėse, taip pat daugelyje tarptautinių meno renginių, tarp jų – „Manifesta“ ir „documenta“, taip pat rengė personalinę parodą Venecijos bienalėje bei muziejuje „MACBA“ (Barselona). Jų kūryba įvertinta daugeliu aukšto rango stipendijų bei apdovanojimų, tarp jų: Lietuvos nacionalinė premija (2007), Montalvo meno centro Kalifornijoje stipendija (2008), geriausio tarptautinio menininko prizu Gvangdžu bienalėje (2006) ir specialiuoju Venecijos bienalės prizu už geriausią nacionalinį paviljoną (2007).

G. Urbonas – profesorius, šiuo metu yra MIT meno, kultūros ir technologijų studijų programos vadovas (Kembridžas, JAV), N. Urbonienė – Norvegijos Mokslo ir technologijų universiteto doktorantė (Trondheimas, Norvegija). Jie gyvena ir dirba Kembridže (JAV) ir Vilniuje.

http://www.nugu.lt

Urbonas Studio MIT Program in Art, Culture & Technology School of Architecture & Planning Massachusetts Institute of Technology 77 Massachusetts Avenue, E15-238 Cambridge, MA 02139-4307, U.S.A.

info@nugu.lt

urbonas@mit.edu