Lietuvos kultūros gidas, Menininkai

Indrė Šerpytytė

Šerpytytė

Indrė Šerpytytė (g. 1983) daugiausiai užsiima fotografija, bet pasitelkia ir archyvinę, kino bei audiomedžiagą ir į šias dokumentavimo medijas žvelgia kaip į emocijos ir paveldėtos atminties išraiškos priemones. Ji tyrinėja istorijos ir traumos klausimus. Pasitelkdama konkrečius atvejus, susijusius su Antruoju pasauliniu karu, šaltuoju karu, sovietinės okupacijos dešimtmečiais ar net Sirijos konfliktu, ji siekia, kad jie būtų suvokiami universaliai. Jai svarbu, kaip praeitis veikia dabartį, kaip tai, kas politiška, veikia tai, kas asmeniška, kaip veikia atmintis.

Darbų serijoje „1944–1991“ (2009–iki dabar) vaizduojami pastatai Lietuvoje, kuriais naudojosi sovietų slaptosios tarnybos, tarp jų ir KGB. I. Šerpytytė, nagrinėdama išslaptintus valstybinius dokumentus, susikūrė pastatų archyvą, o paskui fotografavo juos vietoje. Vėliau šias fotografijas atidavusi medžio drožėjui, kad padarytų pastatų modelius, gautus modelius nespalvotai nufotografavo. Šaltas [ar asketiškas] galutinių atvaizdų pateikimas, keli mediacijos žingsniai sukuria galimybę peržengti pirminį traumos šoką ir aktualizuoti savo tikrąjį dabartinį santykį su istoriniu objektu.

Darbų serijoje „Pjedestalas“ (2016) dabartis lyginama su praeitimi, priešinant archyvinius Lenino ir Stalino skulptūrų, pastatytų didingose viešosiose vietose, vaizdus ir jų dabartinį būvį „ostalgijos“ teminiame parke. Taip pat nagrinėjami istorinių patyčių ir ištraukimo iš istorijos aspektai. Be to, I. Šerpytytė neseniai į tiriamų temųratą įtraukė ir kitas tarptautines traumų vietas bei jų reprezentavimą medijose, ypač susitelkdama ties Rugsėjo 11-ąja, Sirijos kariniu konfliktu bei „ISIS“ propagandiniais filmukais, analizuodama šių gausiai medijuotų reiškinių estetiką kaip esminį aspektą, per kurį mes kaip žiūrovai ir žiūrovės suvokiame šias istorines tragedijas.

Šerpytytė studijavo Braitono universitete bei Londono Karališkajame meno koledže. Eksponavo darbus parodose „Still House Group“ (Niujorkas), Šiuolaikinio meno muziejuje (Krokuva), „Ffotogallery“ (Kardifas), Fotografų sąjungoje (Londonas). Ji kviesta dalyvauti grupinėse parodose Moderniojo meno muziejuje (Niujorkas), „Tate Modern“ (Londonas), Folkvango muziejuje (Esenas), Nacionalinėje dailės galerijoje (Vilnius).

www.indre-serpytyte.com

www.parafin.co.uk