Lietuvos kultūros gidas, Teatro režisieriai

Karolina Žernytė

Žernytė_IN_D.Matvejev

„Pojūčių teatro“ įkūrėja, lėlių teatro aktorė ir režisierė Karolina Žernytė (g. 1986) lėlininkystės meno mokėsi Lietuvos muzikos ir teatro akademijoje, kur 2010 m. įgijo bakalauro, o 2012 m. – magistro laipsnį. 2010–2012 m. dirbo aktore-lėlininke Kauno valstybiniame lėlių teatre.

Kaip režisierė, profesionaliojoje scenoje debiutavo spektakliu akliesiems ir regintiesiems „Bitinėlio pasakos šešiems pojūčiams“ ir nuo to laiko kuria pojūčiais ir juslėmis paremtus spektaklius-išgyvenimus. Jaunoji režisierė jau yra sukūrusi dvylika pojūčių spektaklių ir keletą pojūčiais grįstų edukacinių programų. Be to, nuolat veda pojūčių teatro kūrybines dirbtuves ne tik Lietuvoje, bet užsienio šalyse (Čekijoje, Italijoje, Pietų Afrikos Respublikoje, Rusijoje, Vokietijoje ir kt.). Spektakliai rodyti Estijoje, Olandijoje, Prancūzijoje, Rusijoje, Vokietijoje.

2015 m. K. Žernytė įkūrė „Pojūčių teatrą“, kuriam nuolat kuria naujus, pojūčiais grįstus spektaklius. Jos atrastas būdas kurti objektų teatrą akliesiems, tiksliau – būdas kalbėti ne matomu, o juntamu teatru ne tik pelnė ne vieną apdovanojimą, bet ir suteikia galimybę nematantiesiems patirti teatro meną, o matantiesiems – suvokti pojūčių ir vaizduotės sintezės galimybes.

2015 m. „Auksinių scenos kryžių“ komisijos ji apdovanota Boriso Dauguviečio auskaru už originalią, novatorišką kūrybą. Tais pačiais metais įvertinta Dalios Tamulevičiūtės premija už spektaklį „Akmuo, vanduo, geluonis“ ir Lietuvos Respublikos kultūros ministerijos Jaunojo kūrėjo premija. Nuo 2014 m. yra Lietuvos aklųjų ir silpnaregių kultūros tarybos narė.

Lietuvos nacionaliniame dramos teatre sukurtas pojūčių spektaklis „Pirmapradis“ įkvėptas Carlo Gustavo Jungo idėjų apie sąmonę, pasąmonę ir archetipus. Prisilietimais, įvairiais objektais, kvapais, garsais, kostiumais, šnabždesiais ar tiesiog juntamu kito buvimu greta nematančiojo aktoriai kuria visą aibę patirčių aplinkos nematantiesiems. Taktilinė kelionė veda nuo sapno prie atsiminimų, nuo vaidinimo iki fantazijos, nuo savistabos iki psichoanalizės. Viskas priklauso nuo to, kokių asociacijų, prisiminimų ar vizijų sukels čia siūlomi patirti ir sukuriami (ar atkuriami) pojūčiai. Svarbu pasitikėti vedančiąja ranka ir leistis į meditatyvų nuotykį savyje.

hi@theatreofsenses.com

www.theatreofsenses.com