Lietuvos kultūros gidas, Teatro režisieriai

Jonas Tertelis

Jonas Tertelis_IN_D.Matvejev

Kino ir teatro režisierius Jonas Tertelis (g. 1986) buvo įstojęs studijuoti verslo vadybos Vilniaus Gedimino technikos universitete, tačiau po metų studijas metė ir ėmėsi TV režisūros studijų Lietuvos muzikos ir teatro akademijoje. 2009 m. įgijo bakalauro, o 2011 m. – magistro laipsnį.

Sukūrė septynis autorinius trumpojo metro filmus, veda kino edukacijos užsiėmimus, yra 2014 m. įkurtos Kultūros vadybininkų asociacijos steigėjas ir valdybos pirmininkas.

Teatre J. Tertelis debiutavo visų pirma kaip vaizdo projekcijų autorius – dalyvavo kuriant dešimt dramos spektaklių. Daugiausia bendradarbiauja su režisieriais Agniumi Jankevičiumi, Vidu Bareikiu, Olga Lapina.

Režisūrinis ir dramaturginis J. Tertelio debiutas teatre buvo vienaveiksmis spektaklis „Yesmooncan“ (2014), sukurtas Menų spaustuvės debiutų programai „Atvira erdvė“. Šiuo metu įvairių teatrų repertuaruose yra keturi jo spektakliai. Lietuvos nacionaliniame dramos teatre sukūrė spektaklį vaikams pagal Lietuvos nacionalinės kultūros ir meno premijos laureatės, grafikos klasikės Birutės Žilytės vaikiškų knygų iliustracijas „Kaulinis senis ant geležinio kalno“, o 2017 m. – dokumentinio teatro spektaklį „Žalia pievelė“ kartu su vokiečių režisiere Kristina Werner. Naujausiame teatriniame projekte režisierius gilinasi į probleminio Pietryčių Lietuvos regiono aktualijas (premjera: 2018 m. kovo 22 d.).

Tertelis jau tris kartus apdovanotas „Auksiniu scenos kryžiumi“: 2011 m. kartu su „No Theatre“ trupe kaip spektaklio „Mr. FLUXUS arba Šarlatanai“ kūrybinės grupės narys, 2017 m. kartu su Lietuvos rusų dramos teatro spektaklio „Kodas: Hamletas“ kūrybine grupe, o jo režisuotas „Kaulinis senis ant geležinio kalno“ pripažintas geriausiu spektakliu vaikams.

„Žalia pievelė“ pasakoja apie uždaromą Ignalinos atominę elektrinę, jos darbuotojus, jų šeimas ir kitus Visagino gyventojus. Spektaklis paremtas realiais žmonių pasakojimais, kuriuos surinko, užrašė ir į dramaturginį audinį sudėliojo koncepcijos ir teksto autoriai – Rimantas Ribačiauskas, Kristina Savickienė, J. Tertelis ir K. Werner. Atrinktas istorijas ir išgyvenimus iš savo kasdienybės čia pasakoja ne aktoriai, o patys visaginiečiai – dešimt į sceną lipti išdrįsusių, realių šio miesto gyventojų. Spektaklis pasakoja apie pasirinkimus, kuriuos kiekvienas darome kasdien, ir iš jų besidėliojančią miesto, šalies, Europos ir pasaulio istoriją bei kelia sudėtingus atominės energetikos saugumo klausimus.

jonastertelis@gmail.com