Lietuvos kultūros gidas, Teatro režisieriai

Eimuntas Nekrošius

Bado meistras_IN_D.Matvejev©

Bene svarbiausias XX a. antrosios pusės lietuvių teatro ir operos režisierius, nacionalinės premijos laureatas Eimuntas Nekrošius (1952-2018) – pirmasis šalies režisierius, pelnęs tarptautinį pripažinimą. Jo 1998 m. įkurtas teatras-studija „Meno fortas“ kasmet įvairiose užsienio šalyse parodo kelias dešimtis spektaklių ir yra aplankę visus pasaulio kontinentus. Už kūrybinę veiklą režisierius yra pelnęs daugybę nacionalinių ir tarptautinių apdovanojimų.

Nekrošius režisūros studijas baigė A. Lunačiarskio teatro meno institute (GITIS) Maskvoje (1978). Devintuoju dešimtmečiu režisierių išgarsino legendomis tapę spektakliai „Kvadratas“ (1980), „Pirosmani, Pirosmani…“ (1981) ir Antono Čechovo „Dėdė Vania“ (1986). „Šitas Nekrošius – tikriausiai genijus“, – pamatęs keletą režisieriaus spektaklių 1986 m. pareiškė Arthuras Milleris. Būtent šiuo periodu prasidėjo tarptautinė režisieriaus šlovė. E. Nekrošiaus kuriamam autoriniam teatrui būdingi metaforiniai vaizdiniai, perteikiantys universalias žmogiškosios egzistencijos idėjas, asmeniška ir tuo pačiu archetipinė teatro kalba. Svarbiausi spektakliai sukurti remiantis A. Čechovo ir Williamo Shakespeare’o kūriniais. Juos E. Nekrošius geba transformuoti į unikalias scenines patirtis. Jo „Šekspyriškoji trilogija“ – „Hamletas“ (1997), „Makbetas“ (1999) ir „Otelas“ (2000) – atnešė didžiulį tarptautinį populiarumą.

Nekrošius – Gedimino ordino Komandoro kryžiaus ir ordino „Už nuopelnus Lietuvai“ Didžiojo kryžiaus kavalierius. Tarp daugybės režisieriaus apdovanojimų – prestižinė Europos teatro premija „Už naująsias teatro realybes“ (1994) ir K. Stanislavskio tarptautinio visuomeninio labdaros fondo premija už žymų indėlį į pasaulio teatro meno raidą (2001), „Auksinė kaukė“ (1997, 1999, 2003, 2004), „Auksinis scenos kryžius“.

Šiuo metu „Meno forto“ repertuare – penki Nekrošiaus spektakliai: „Idiotas“ (2009) pagal Fiodoro Dostojevskio romaną, „Dieviškoji komedija“ (2012) ir „Rojus“ (2013) pagal Dante’s Alighierio poemą „Dieviškoji komedija“, „Jobo knyga“ (2014) ir „Bado meistras“ (2015) pagal Franzo Kafkos novelę.

Naujausias Nekrošiaus spektaklis „Meno forte“ – režisieriaus ir aktorių improvizacijų F. Kafkos apsakymo tema rezultatas. Režisierius sugeba nepraleisti nė vienos prasmingos minties, frazės, žodžio, įtaigiai, atvirai teatrinėmis priemonėmis panardina aktorius į pačią istorijos esmę ir leidžia žiūrovui net ne suprasti, o visa siela pajusti, ką savo šlovės valandomis išgyvena kūrėjas, kaip jis kovoja už savo idėją. Spektaklyje nestinga autoironijos ir subtilaus humoro.

mail@menofortas.lt

www.menofortas.lt