Lietuvos kultūros gidas, Teatro režisieriai

Oskaras Koršunovas

o.Korsunovas_Tartiufas_IN_D.Matvejev

Dramos teatro ir operos režisierius Oskaras Koršunovas (g. 1969) – vidurinės lietuvių režisierių kartos lyderis, Lietuvos ir užsienio teatruose sukūręs daugiau nei 60 spektaklių. 1993 m. baigė Lietuvos muzikos ir teatro akademiją, kur įgijo teatro režisieriaus bakalauro ir magistro diplomus. Dar būdamas studentas pagrindinėse Lietuvos, o vėliau ir užsienio scenose pristatė trilogiją „Ten būti čia“, „Senė“, „Labas Sonia Nauji Metai“ pagal XX a. rusų avangardistų Daniilo Charmso ir Aleksandro Vvedenskio kūrybą, atskleidusią visiškai naują ir tuometiniam lietuvių teatrui nebūdingą režisūrinę kalbą.

Vėliau režisierius atsigręžė į sociokultūrinės aplinkos analizę – pradėjo statyti šiuolaikinių dramaturgų pjeses ir tapo pirmuoju režisieriumi, ėmusiu tirti nepriklausomos, pokomunistinės Lietuvos visuomenę, jos santykius ir konfliktus. O. Koršunovo kūryba paprastai apibrėžiama kaip šiuolaikiškumo ir klasikos derinys: jo spektakliai pagal Marko Ravenhillo, Marius von Mayenburgo, Jono Fosse ir Sarah Kane pjeses paveikė spektaklius pagal Sofoklio, Williamo Shakespeare’o, Michailo Bulgakovo, Augusto Strindbergo kūrinius ir atvirkščiai.

1999 m. įkurtas nepriklausomas Oskaro Koršunovo teatras („OKT / Vilniaus miesto teatras“), kuris į lietuvių teatro sceną atvedė naujų aktorių, scenografų ir kompozitorių, taip pat prisidėjo formuodamas naują teatro žiūrovų kartą. OKT spektakliai yra dalyvavę festivaliuose visame pasaulyje, tarp kurių – ir prestižiniai tarptautinis Edinburgo festivalis (Jungtinė Karalystė) bei Avinjono teatro festivalis (Prancūzija).

1997–2001 m. O. Koršunovas dėstė Lietuvos muzikos akademijoje ir 2012 m. vėl į ją sugrįžo. Jo surinktas ir vadovaujamas kursas bakalauro studijas baigė 2016 m.; kartu su jaunaisiais aktoriais O. Koršunovo sukurti diplominiai spektakliai jau tapo naujo OKT teatro repertuaro dalimi.

Koršunovas yra pelnęs daugiau nei tris dešimtis nacionalinių ir tarptautinių apdovanojimų. Yra Lietuvos nacionalinės kultūros ir meno premijos laureatas (2002), Didžiojo Lietuvos kunigaikščio Gedimino II laipsnio ordino ir Švedijos Karališkojo šiaurinės žvaigždės ordino kavalierius, prestižinės Naujosios teatro realybės prizo laureatas (2002), Prancūzijos Meno ir Literatūros ordino kavalierius (2009), V. Mejerholdo prizo (2010) ir „Auksinio scenos kryžiaus“ (2004, 2011, 2012) laureatas.

Vienas naujausių O. Koršunovo Lietuvoje režisuotų spektaklių – Molière’o komedija „Tartiufas“ (2017) Lietuvos nacionaliniame dramos teatre. Karaliaus Saulės laikų kūrinį režisierius siekia susieti su šiuolaikinėmis nacionalinės politikos aktualijomis. Scenoje kuriamas efektingas dirbtinių gyvatvorių labirintas paklaidina veikėjus jų pačių intrigose. Spektakliui suburtas išskirtinių aktorių ansamblis sukuria ne vieną sceną, priverčiančią publiką leipti juoku, tačiau režisierius renkasi ne laimingą Molière’o siūlomą pabaigą, o formuluoja grėsmingą perspėjimą apie prisitaikėlius tartiufus, besitaikančius užvaldyti kitų gyvenimus, prisidengusius šventeivų, besirūpinančių tauta, kaukėmis.

info@okt.lt

www.okt.lt