Lietuvos kultūros gidas, Teatro režisieriai

Agnius Jankevičius

Agnius jankevičius_IN_Algirdo Kubaičio

Produktyviausias savo kartos režisierius Agnius Jankevičius (g. 1979) režisūrą studijavo Lietuvos muzikos ir teatro akademijoje, kur baigė bakalauro ir magistro studijas. Debiutinis jo spektaklis „Užribis“ (2001) pagal Viktoro Pelevino Mėlynąjį žibintą apdovanotas Brno teatro mokyklų festivalyje kaip geriausias. Rodytas ne tik Čekijoje, bet ir Nyderlanduose bei Rusijoje. Nuo 2010 m. A. Jankevičius dėsto Lietuvos muzikos ir teatro akademijoje.

Dirbdamas kaip nepriklausomas režisierius, A. Jankevičius jau yra sukūręs daugiau kaip tris dešimtis spektaklių įvairiuose Lietuvos teatruose, aktyviai dalyvauja įvairiuose teatro forumuose, akcijose bei festivaliuose, rengia pjesių skaitymus. Jo spektakliai buvo rodomi Suomijoje, Rusijoje, Baltarusijoje, Ukrainoje ir Izraelyje. Jį domina žmonės, atsidūrę už standartinės visuomenės ribų, ir tokio jų virsmo priežastys. A. Jankevičiaus spektakliams, kuriamiems ir pagal klasikinius, ir pagal šiuolaikinius literatūros kūrinius bei originalius scenarijus, būdingi deformuoti personažų įvaizdžiai, užaštrinta plastinė bei vokalinė raiška ir kritiška intonacija. Jie apdovanoti Lietuvoje vykstančiuose teatro festivaliuose, o 2008 m. A. Jankevičiaus režisuotos monooperos „Izadora“ kūrybinė grupė įvertinta „Auksiniu scenos kryžiumi“.

2012 m. kartu su buvusiais studentais įkūrė plataus meninio profilio sindikatą „Bad Rabbits“. Šis alternatyviojo teatro kolektyvas siekia būti partizanine opozicija tradiciniams teatro reiškiniams ir – o tai reta tarp Lietuvos teatro kūrėjų – scenoje atvirai reiškia kritišką politinę poziciją. „Bad Rabbits“ yra gatvės teatrų federacijos EFETSA (European Federation on Education and Traning in Street Arts) narys.

2017 m. A. Jankevičius Klaipėdos dramos teatre pagal lenkų rašytojo Andrzejaus Stasiuko pjesę režisavo spektaklį „Naktis“. Tai farsas, kur egzistencinis kartėlis susipina su humoru ir jautrumu žmogiškajai būčiai. Jaunas vagišius iš Rytų Europos žūva, kai jį peršauna papuošalų parduotuvės savininkas. Po mirties vaikino širdis nelegaliai išimama ir persodinama juvelyrui. Kriminaliniai nutikimai čia virsta universalia žmogiškosios būties istorija, o įprastiniai kaimynystėje gyvenančių tautų prietarai perauga į vos ne antikinį mitą.

agnolija@gmail.com