Lietuvos kultūros gidas, Šokėjai ir choreografai

Agnija Šeiko

Agnija Šeiko

Choreografė Agnija Šeiko (g. 1977) studijavo choreografijos bakalaurą ir įgijo teatrologijos magistro laipsnį Klaipėdos universitete, o studijas tęsė Nyderlanduose. 2005 m. baigė choreografijos studijas Roterdamo šokio akademijoje „Codarts“. Grįžusi po studijų, ėmė vadovauti Klaipėdos menininkų grupei „Žuvies akis“ ir koordinuoti kasmetinio Tarptautinio šiuolaikinio meno festivalio „PLArTFORMA“ veiklą. A. Šeiko dėsto Klaipėdos universiteto Choreografijos katedroje, nuo 2010 m. periodiškai kaip kviestinė dėstytoja veda seminarus Turku meno akademijoje (Suomija).

2012 m. kartu su bendraminčiais įkūrė šokio teatrą „Padi Dapi Fish“, kuriam vadovauja iki šiol. Ši šokio trupė su A. Šeiko sukurtais spektakliais jau lankėsi Švedijoje, Norvegijoje, Vokietijoje, Rusijoje, Islandijoje, Kinijoje, Jungtinėse Amerikos Valstijose.

Greta tokių šokio spektaklių kaip „In Signum 5“ (2006), „Laimės valandos“ (2007), „La Mariee“ (2007), „maProject“ (2009), „Paikos mergaitės maldos“ (2010), „Aikštelėje laisvų vietų nėra“ (2012), „Dior in Moscow“ (2016), A. Šeiko kuria choreografiją muzikiniams spektakliams: yra bendradarbiavusi su Klaipėdos valstybiniu muzikiniu teatru, Klaipėdos dramos teatru, Lietuvos nacionaliniu operos ir baleto teatru, dalyvavusi nepriklausomuose ir reprezentaciniuose projektuose. Kartu su kompozitoriumi Jonu Sakalausku sukūrė tris neįprasto žanro spektaklius – šokio operas: „Izadora“ (rež. Agnius Jankevičius, 2008), „Dykra“ (2011), „Džiuljetos“ (2012). Kurdama šokio spektaklius, A. Šeiko bendradarbiauja su įvairių meno sričių kūrėjais, todėl jos darbuose dažnai naudojama originali muzika, skulptūrinės instaliacijos, vaizdo projekcijos. Jos kūrybiniai darbai kas kartą nustebina vis nauja forma, kontekstais ar paieškų kryptimi. Choreografei būdinga rinktis neįprastas erdves, įvietintą meną. Pavyzdžiui, vieni naujausių jos šokio spektaklių – „Keliaujančios bažnyčios. Klaipėda transit Memel“ (2015) ir „Lucky Lucy“ (2016) – tai ekskursijos mieste, perkeliančios į kitą istorinį ir emocinį laiką.

2010 m. A. Šeiko apdovanota Lietuvos Respublikos kultūros ministerijos Jaunojo kūrėjo premija. 2011 m. jai įteiktas Klaipėdos miesto teatralų apdovanojimas „Padėkos kaukė“. Ji dukart apdovanota pagrindiniu šalies profesionalaus teatro apdovanojimu – „Auksiniu scenos kryžiumi“ – už geriausią choreografiją: 2009 m. už debiutą (kartu su kūrybine grupe) – monooperą „Izadora“, o 2012 m. už metų choreografiją – šokio spektaklį „Aikštelėje laisvų vietų nėra“; 2016 m. „Auksinių scenos kryžių“ komisija choreografę apdovanojo Boriso Dauguviečio auskaru už tarpdisciplininę kūrybą. Be to, 2016 m. Šiuolaikinio šokio asociacija A. Šeiko pripažino metų choreografe.

Šokio spektaklis „Lucky Lucy“ – tai kelionė miesto erdvėmis ir žmonių atsiminimais, tikrais ir išgalvotais, apmąstytais ir buitiniais. Spektaklio stebėtojai apginkluoti ausinėmis, kurios transliuoja spektaklio garso takelį, seka choreografių A. Šeiko ir Annikos Ostwald (Norvegija) duetą miesto gatvėmis ir kiemais. Jų judesiai neišskirtiniai – dažniau žvilgsniais nei gestais jos veda sekančius ir viena kitą tolyn. Judesinis spektaklio žodynas sutelktas ir juslus; kaip būdinga A. Šeiko, kombinacijose nemaža paprastų kasdienių elementų, kurie padidinti virsta choreografiniais ornamentais. Šis kūrinys jau rodytas ne tik Lietuvoje, bet ir Švedijoje, Islandijoje, Norvegijoje, Vokietijoje.

agnija@zuviesakis.lt

www.zuviesakis.lt