Lietuvos kultūros gidas, Šokėjai ir choreografai

Birutė Letukaitė

Šokėja, choreografė, pedagogė Birutė Letukaitė (g. 1953) yra daugiau nei tris dešimtmečius gyvuojančio vienintelio profesionalaus, municipalinio šokio teatro Lietuvoje – Kauno šokio teatro „Aura“ – įkūrėja ir vadovė. „Aura“ surengė daugybę pasirodymų Lietuvoje, gastroliavo 28 užsienio šalyse. Prie teatro veikiančioje šokio studijoje išugdyti vieni geriausių Lietuvos šiuolaikinio šokio atlikėjų.

Letukaitė į šokį atėjo iš meninės gimnastikos, 10 metų šoko išraiškos šokio kolektyve „Sonata“. Nors 1978 m. baigė bibliotekininkytės studijas Vilniaus universiteto Kauno vakariniame fakultete ir dešimt metų dirbo šioje srityje, nuolat gilino šokio technikos ir meno žinias tarptautiniuose seminaruose Vokietijoje, Čekijoje, Estijoje, Baltarusijoje, Lenkijoje, Jungtinėje Karalystėje.

Jos spektakliai šokio teatrui „Aura“ – „Extremum mobile“ (2001) ir „Aseptinė zona arba Lietuviškos sutartinės“ (2003) – buvo parodyti daugiau kaip 20 užsienio valstybių, laimėjo pirmąsias vietas Vitebsko (Baltarusija), Kalyšo (Lenkija) tarptautiniuose konkursuose. „Aseptinė zona…“ choreografei pelnė „Auksinį scenos kryžių“. 2008 m. choreografė buvo pagerbta ir Lietuvos Respublikos Vyriausybės kultūros ir meno premija už nuopelnus Lietuvos kultūrai ir menui, o 2013 m. apdovanota antruoju „Auksiniu scenos kryžiumi“ – šį kartą už ilgametį indėlį į Lietuvos šiuolaikinio šokio meną. Taip pačiais metais jai suteikta Kauno miesto kultūros ir meno premija. Šokio teatro „Aura“ kūrybinė veikla įvertinta daugiau kaip 50 miesto, šalies ir tarptautiniais apdovanojimų.Letukaitė aktyviai gilinasi į įvairius su šokiu susijusius aspektus bei problemines sritis, vykdo intensyvią kūrybinę veiklą, aktyviai kuria ne tik Kauno šokio teatrui „Aura“ – entuziastingai prisideda prie kitų kūrybinių iniciatyvų bei bendrų projektų, rengiamų kartu su Lietuvos ir užsienio menininkais. Nuo 1989 m. Kaune įkūrė ir kasmet rengia tarptautinį šokio festivalį „Aura“.

Naujausias B. Letukaitės šokio teatrui „Aura“ sukurtas spektaklis „Noriu maitinančios dienos iš tavo rankų“ (2017) kalba apie skaudžiausias visuomenės problemas. Šeima, kuri visuotinai suvokiama kaip saugiausia erdvė, priebėga nuo pasaulio negandų, deja, neretai tampa sudaužytų vilčių priežastimi. Nesusikalbėjimo uždusinti, smurto sulaužyti gyvenimai, kuriuose laimėtojų ir laimingųjų nėra.

info@aura.lt

www.aura.lt