Lietuvos kultūros gidas, Rašytojai

Paulina Eglė Pukytė

Paulina Eglė Pukytė (gimė 1966 m. Vilniuje) – menininkė, rašytoja, eseistė, kultūros komentatorė. Baigė Vilniaus Dailės Akademiją, Londono karališkajame meno koledže apsigynė magistro laipsnį. 2001–2003 ir 2006 mm. dėstė Vilniaus Dailės akademijos Kauno dailės institute. Kuria tarpdisciplininį meną daugiausia judančio vaizdo ir rastų artefaktų priemonėmis. Nuolatos rašo savaitraščiui 7 meno dienos, taip pat į kitus kultūrinius leidinius. Už šiuos straipsnius 2007 m. buvo apdovanota Kultūros ministerijos premija. Išleido dvi grožines knygas:Jų papročiai (2005, Tyto Alba) ir Netikras zuikis (2008, Apostrofa), pastaroji buvo išrinkta į Metų knygos penketuką.
Gyvena ir dirba Vilniuje ir Londone.

Paulinos Eglės Pukytės svetainė

Kritika:

Jei reikėtų balsuoti už juokingiausią šių metų lietuvišką knygą, pirmoji būtų Jų papročiai. Nors lietuviškoji humoristika susitraukusi iki poros dar vis rašančių klasikų ir televizinių plokštumų, Pukytės tragikomizmas grąžina viltį, kad mūsų literatūrinis komizmas reiškiasi nebūtinai vulgarybėmis.

Solveiga Daugirdaitė, 7 meno dienos, 2006, sausio 21

Paulina Eglė Pukytė – viena iš įdomiausių „gyvenimiškos prozos“ kūrėjų. Jos tekstai gimsta iš gatvėje nugirstų pokalbių, žiniasklaidos kuriamų mitų ir tiesioginių susidūrimų su įvairaus ryškumo „kultūros veikėjais“. Šie kasdieniai pastebėjimai atskleidžia gilesnes šiuolaikinės globalios, bet susvetimėjusios visuomenės problemas: vertybių krizę, paviršutiniškumą, atšiaurumą, netoleranciją, istorinę ir kultūrinę trumparegystę. Įdomiausia, kad visa tai Pukytė perteikia lengvu, grakščiu stiliumi, subtiliai ironizuodama „natūralų bukumą“ ir kaitaliodama pasakojimo struktūrą. Todėl skaityti trumpus, tarsi čia pat gimstančius gyvos literatūros kūrinius ne tik įdomu, bet ir malonu (Barthes’o „teksto malonumo“ prasme). Jei bandyčiau apibūdinti Pukytės rašymą remdamasi ankstesnių rašytojų patirtimis, jos literatūrinių pirmtakų ieškočiau Daniilo Charmso Nutikimų, Charles‘o Baudelaire‘o Paryžiaus splino ir Fedro pasakėčių draugijoje. Pukytė nuolat spausdina savo tekstus kultūrinėje spaudoje ir jau turi ištikimų skaitytojų ratą. Pirmoji autorės knygaJų papročiai sulaukė didelio susidomėjimo ir palankių recenzijų.

Laima Kreivytė

Paulinos Pukytės Netikras zuikis – ir rimta, ir graudžiai juokinga knyga. Pirmiausia ji apie žmones, jų estetinius prietarus, etinius klystkelius, užuojautas keliančias fobijas – apie nuolat birbiantį aplink mus ir hipnotizuojantį eterį, antropologų dar vadinamą civilizacija. Meistriškai nuskenuotos „nepraeik pro šalį“ situacijos, „tipiniai“ pašnekesiai, „geriau nesugalvosi“ dialogai – visas šis XXI amžiaus pradžios „dokumentų“ vėrinys, suvertas ant sąlyginės Londono–Vilniaus ašies, taikliai ir be pykčio parodo, koks vis dėlto (blaiviau pažvelgus) „savotiškas“ yra nūdienos pasaulis: verkti čia ar juoktis?

Herkus Kunčius

Bibliografija:

Jų papročiai: [romanas]. Vilnius: Tyto alba, 2005, 76 p.
Netikras zuikis
: [romano fragmentai]. Vilnius: Apostrofa, 2008, 143 p.