Lietuvos Kultūros Institutas
  • Naujienos

    Paryžiuje pristatyti pagrindiniai Lietuvos sezono Prancūzijoje 2024 akcentai

    Lietuvos kultūros institutas

    Renginyje prancūzų žiniasklaidai pristatytos tris mėnesius truksiančio Sezono temos ir šūkis „Kitas tas pats“ (pranc. „Se voir en l’autre“), projekto plakatas, svarbiausi renginiai, vardai ir akcentai.  

    Nuo rugsėjo 12 iki gruodžio 12 dienos Prancūzijoje įvyks daugiau nei 200 renginių, kuriuose dalyvaus ne mažiau nei 500 menininkų, atlikėjų, kitų kultūros sričių atstovų, bus įgyvendinta per 120 dvišalių kultūros partnerysčių. Renginiuose laukiama virš pusės milijono žiūrovų ir lankytojų. 

    Programos pristatyme Lietuvos ambasadoje Paryžiuje dalyvavo Lietuvos kultūros ministras Simonas Kairys, Lietuvos ambasadorius Prancūzijoje Nerijus Aleksiejūnas, Prancūzų instituto prezidentė Eva Nguyen Binh, Lietuvos sezono Prancūzijoje 2024 komisarė dr. Virginija Vitkienė.

    Sezono komisarė džiaugėsi sėkmingu kvietimu bendram kūrybiniam procesui. Anot jos, Lietuvos kūrėjai Prancūzijos organizacijoms pasiūlė geriausią turinį, nuodugniai pristatantį pagrindines tris Sezono temas: Globali kaimynystė, Įgalintos tapatybės ir Išlaisvinta vaizduotė. Po daugybės vizitų į Lietuvą ir mūsų aktualijų analizės, prancūzų profesionalai į savo repertuarus ir erdves atsirinko tai, kuo patys yra visiškai užtikrinti ir ką besididžiuodami gali pasiūlyti savo auditorijoms.

    „Sorbonos universitetas, šiuolaikinio meno centras „Palais de Tokyo“, Pompidou meno ir kultūros centras, Paryžiaus teatras „Théâtre de la Ville“, „Carré d‘Art“ muziejus Nime, teatras „Grand Théâtre de Provence“, Liono šiuolaikinio meno bienalė, Marselio skaitmeninio meno bienalė „Chroniques“, Tulūzos scenos menų bienalė yra labai svarbūs didžiules auditorijas pritraukiantys partneriai. Lietuvos kūrėjai prancūzus žavi ir intriguoja vertybiškai angažuota pozicija – dauguma su mūsų šalies istorija susijusių projektų žiūrovams taps unikalia galimybe naujai suprasti geopolitinę mūsų regiono situaciją. Kaip programos kuratorė, itin džiaugiuosi dideliu dėmesiu Lietuvos kūrėjoms, menininkėms ir prodiuserėms, kurių indėlis į programą visoje Prancūzijoje bus išties ryškus. Verta išskirti ir Sezono, o taip pat ir „Preliudo“ renginių, kuriuos organizuoja Lietuvos ambasada Prancūzijoje, programoje rengiamus debatus šiandienos aktualijų temomis, kalibruojančius Lietuvos ir Prancūzijos diplomatijos atspirties taškus, ypač kalbant apie šiuo metu Europoje vykstantį karą“, – sakė dr. V. Vitkienė.

    Renginio metu pristatyti oficialūs Sezono plakatai, iliustruojantys projekto šūkį „Kitas tas pats“. Fotografių Kristinos Gulbinaitės ir Ilmės Vyšniauskaitės nuotraukų serijos centre – šiuolaikinio šokio įgalintas, veržlus ir muzikalus kūnas. Personažą įkūnijo tarp Lietuvos, Prancūzijos ir Belgijos gyvenantis jaunosios kartos šokėjas ir choreografas Dovydas Strimaitis, kurio spektakliai „Hairy“ ir  „Hairy 2.0“ yra įtraukti į daugumą scenos menų programų Sezone. Plakatų dizainą sukūrė dizaino kūrybos studija „Taktika“, kuri išvystė ir vizualinį Sezono identitetą.

    Taip pat paskelbti ir Sezono projektuose dalyvausiantys lietuvių menininkai ir kūrėjai, tarp kurių Lina Lapelytė, Rugilė Barzdžiukaitė, Vaiva Grainytė, Emilija Škarnulytė, Raimundas Malašauskas, Kristina Sabaliauskaitė, Elena Selena, Audrius Stonys, Mūza Rubackytė, Eglė Budvytytė, Tadao Cern, Gerda Paliušytė, Marija Olšauskaitė, Elena Selena, Dovydas Strimaitis, Agnietė Lisičkinaitė, Pakui Hardware, Anastasija Sosunova, Agnė Jokšė, Andrius Arutiunian, Deimantas Narkevičius, Eglė Švedkauskaitė, Kamilė Gudmonaitė, Oskaras Koršunovas, Karolis Kaupinis, Manfredas, Rokas Zubovas, Saulius Petreikis, Gediminas Gelgotas, Maksimilijanas Opriška, Dr. Gora Parasit ir daugybė kitų.

    Lietuvos programa šalies viešnios teisėmis arba specialiais projektais bus pristatoma didžiuosiuose rudens festivaliuose ir bienalėse: „Festival d’Automne à Paris“ (Paryžius), „Les Boréales“ (Kanas), „Les Rendez-vous de l’histoire“ (Blua), „Biennale d’art contemporain de Lyon“ (Lionas), „Biennale Chroniques“ (Marselis), „Paris+“ (Paryžius), „Paris Photo“ (Paryžius), „La Biennale – Festival international des arts vivants Toulouse Occitanie“ (Tulūza) ir kitur.

    Besiruošdamos Sezonui, Lietuvos kultūros organizacijos užmezgė ryšius su svarbiomis Prancūzijos institucijomis. Projekte dalyvauja Pompidou meno ir kultūros centras (Paryžius), „Palais de Tokyo“ (Paryžius), „Théâtre de la Ville“ (Paryžius), Kano nacionalinis choreografijos centras Normandijoje (Kanas), Vasarely fondas (Provanso Eksas), „Maison de la Danse de Lyon“ (Lionas), „La Gaîté Lyrique“ (Paryžius), „Halle tropisme“ (Monpeljė), „Arty Farty“ (Lionas), „Photo Saint Germain“ (Paryžius), „Diaphane“ fotografijos centras (Aukštutinė Prancūzija), teatras-mokykla „Le Samovar“ (Banjolė), „La Friche“ (Marselis), „Rencontres audiovisuelles“ (Lilis), šiuolaikinio meno muziejus „Carré d’Art“ (Nimas), „Fondation Fiminco” (Paryžius), „La Citadelle“ (Pajūrio Vilfranšas), „Le Metronum“ (Tulūza), „Bibliocité“ (Paryžius), Paryžiaus politinių studijų institutas (Sciences Po Paris),, „BULAC“ (Paryžius), „LUMA“ (Arlis) ir kt.

    Rugsėjo 12–14 dienomis vyksiantis Sezono atidarymo savaitgalis bus gausus renginių Paryžiuje: jį atidarys Vilniaus universiteto organizuojama dviejų dienų inauguracinė konferencija Sorbonos universitete, kuri apžvelgs abiem šalims reikšmingus ir atpažįstamus reiškinius. Konferencijos temos apims Lietuvai ir Prancūzijai, kaip Europinių vertybių kūrėjoms, svarbų demokratinės politinės kultūros ir laisvės siekimo aspektą. Pompidou meno ir kultūros centras, bendradarbiaujant su MO muziejumi, atidarys Lietuvos meno kolekciją nuo 1960-ųjų iki šių dienų pristatančią parodą. Joje bus eksponuojami kelių kartų pripažintų nacionalinės reikšmės menininkų kūriniai, kai kurie jų taps nuolatinės Pompidou kolekcijos dalimi. Tai pirmosios tokio tipo donacijos bei Lietuvos ir Prancūzijos meno ekspertų partnerystės rezultatas. Atidarymo savaitgalį Pompidou meno centre taip pat bus minima Poezijos diena, kurioje skambės Jono Meko eilės ir bus pristatyti nauji jo poezijos vertimai į prancūzų kalbą, Paryžiaus viešosiose erdvėse koncertuos chorai iš Lietuvos, vyks naujo Linos Lapelytės kūrinio premjera, į naktinę programą „Gaîté Lyrique“ kultūros centre kvies „Radio Vilnius“ su lietuvių elektroninės muzikos atlikėjų programa.

    Sezonas sujungs įvairias kultūros ir meno sritis bei per tris mėnesius plačiai pasklis po Prancūziją: renginiai vyks Paryžiuje, Lione, Marselyje, Kane, Grenoblyje, Klermone-Ferane, Bordo, Tulūzoje ir kitur. Prieš prasidedant Sezonui, balandžio–birželio mėnesiais, Lietuvos ambasada Prancūzijoje surengs keliasdešimt diplomatijos, ekonomikos ir inovacijų skatinimo renginių, mokslo ir švietimo bendradarbiavimo projektų, pavadintų „Sezono Preliudo“ programa. Prancūziška kultūra taip pat atkeliaus į Lietuvą: šį rudenį laukiami Prancūzų instituto Vilniuje rengiamos „Prancūzijos atgarsių Lietuvoje“ programos renginiai.

    Lietuvos sezoną Prancūzijoje įgyvendina Lietuvos kultūros institutas ir Prancūzų institutas Paryžiuje, atsakingi už abiejų šalių meno kūrėjų ir organizacijų įtraukimą ir Sezono programos parengimą bei komunikaciją Prancūzijoje.

     

    SVARBIAUSI PROGRAMOS AKCENTAI

    Įvairialypė Lietuvos organizacijų partnerystė su Pompidou meno ir kultūros centru
    Nuo rugsėjo 13 dienos
    Partneriai: MO muziejus, Lietuvos kino centras, Literatūros festivalis Extra!“, Pompidou meno ir kultūros centras, Cinémathèque du documentaire;

    Nacionaliniame Pompidou meno ir kultūros centre įvyks keli svarbūs įvykiai, tarp kurių  reikšminga Lietuvos menininkų paroda, organizuojama Pompidou meno ir kultūros centro ir MO muziejaus.  Rugsėjo 13 dieną atidaromoje parodoje bus eksponuojami Lietuvos menininkai, naujai papildę Pompidou kolekciją. MO muziejus konsultuoja Pompidou dėl meno kūrinių, kuriais būtų prasminga papildyti jo kolekciją. Dėmesys skiriamas laikotarpiui nuo XX amžiaus 6 deš. iki dabar, kuris sutampa su MO muziejaus kolekcijos laiku.
    Galimybę šiam Lietuvai reikšmingam projektui įvykti suteikė ikoninių istorinės svarbos meno kūrinių iš MO muziejaus kolekcijos donacija į Pompidou kolekciją. Dovanojami Kazimieros Zimblytės, Lino Leono Katino, Vinco Kisarausko, taip pat Marijos Teresės Rožanskaitės, Marijos Švažienės kūriniai. Visa tai tapo įmanoma tik MO muziejaus steigėjų Danguolės ir Viktoro Butkų dėka. Projektu siekiama atkurti istorinę tiesą, kai dėl okupacijos Lietuvos menininkai negalėjo atsidurti svarbiausių Vakarų muziejų kolekcijose, o šių dienų vykstančio karo Ukrainoje ir geopolitinės grėsmės kontekste ši misija atrodo dar svarbesnė. Kiti šiuolaikinių autorių kūriniai, kurių dalyvavimas parodoje ir kolekcijoje bus finansuojamas Lietuvos Sezono Prancūzijoje lėšomis.
    Atidarymo savaitgalį Pompidou šiuolaikinio meno centre bei jo iniciatyva – daugiau nei 10-yje kitų kultūros vietų visame pasaulyje – Tarptautinė poezijos diena bus minima pristatant Jono Meko eiles ir kūrybinį palikimą. O lapkritį Pompidou centro filmoteka pristatys režisieriaus Audriaus Stonio kino filmų retrospektyvą.

    Lietuvos menininkų paroda  „Sienos yra naktiniai gyvūnai“ (Les frontières sont des animaux nocturnes)
    2024 m. spalio 11 d. – 2025 m. sausio 5 d.
    Partneriai: Šiuolaikinio meno centras, Palais de Tokyo, KADIST Paris  

    Spalį šiuolaikinio meno institucijose „Palais de Tokyo“ ir „KADIST Paris“ bus pristatomas Neringos Bumblienės ir Emilie Villez kuruojamas projektas „Sienos yra naktiniai gyvūnai“, kuris, pradėjęs kelionę Paryžiuje, 2025-aisiais sugrįš į Vilnių. Projektas kyla iš dabartinės geopolitinės suirutės, kurią sukėlė Rusijos karas Ukrainoje ir jį sekusių galybės įtrūkimų ir bangavimų, nuvilnijančių per laiką ir erdvę. Parodoje pristatoma keliolika skirtingų kartų menininkų, daugiausia lietuvių, bet taip pat kilusių iš platesnio regiono ir gyvenančių Prancūzijoje. Pasitelkdami vaizduotę ir poeziją kaip politinius įrankius, jie siūlo trapią giją, kuria sekant galima perskaityti sudėtingas kolonijines istorijas, realijas ir ateities vizijas.
    Dalyvaujantys menininkai: Andrius Arutiunian, Beyond the post-soviet, Agnė Jokšė, Deimantas Narkevičius, Marija Olšauskaitė, Anastasia Sosunova, Algirdas Šeškus, Emilija Škarnulytė ir kiti.

     

    Per 50 spektaklių Lietuvos fokuse Paryžiaus „Théâtre de la Ville“
    2024 m. Spalis
    Partneriai: Teatro Informacijos centras, Théâtre de la Ville – Paris, Lietuvos nacionalinis dramos teatras 

    Spalį teatras „Théâtre de la Ville“ pristatys specialią Lietuvai skirtą programą, kurioje apie pusšimtis spektaklių ir pasirodymų, kuriuos pristatys Lietuvos teatrai. Per 3 savaitgalius Paryžiaus publikai bus pristatyta išskirtinė programa skirta visoms amžiaus grupėms, atliekama tiek salėse, tiek aikštėse. Atidarymo progra bus rodomas Eglės Švedkauskaitės spektaklis „Fosilija”. Taip pat repertuare – Kamilės Gudmonaitės „Šventė“ ir „Ledynai“, Dovydo Strimaičio ir Agnietės Lisčiskinaitės choreografiniai kūriniai, Karolio Kaupinio „Radvila Darius, Vytauto“, Rakija Klezmer Orkestar koncertas, Solo Ansamblio koncertas, Birutės Banevičiūtės „Neregėtas pasaulis“, Manto Jančiausko ir Rimanto Ribačiausko „Vedami“ – kelias dešimtis kartų bus atliekamas Paryžiaus kalėjimuose ir kitose erdvėse.

    Linos Lapelytės kūrybos pristatymas „Festival d’Automne” (Paryžius)
    2024 m. rugsėjo 12 – 19 d.
    Partneriai: Lina Lapelytė Studio, Le Festival d’Automne, Operomanija  

    Lietuvos sezono Prancūzijoje 2024 ir Festival d’Automne“ atidarymo savaitę Lina Lapelytė pristatys naujai užsakytą gyvą kūrinį didelei Paryžiaus vaikų grupei, kuriame vaikystė susipina su sudėtingais žmonių ryšiais ir mūsų santykiais su gamta. Bendradarbiaudama su 50-200 įvairaus amžiaus vaikų, L. Lapelytė eksperimentinėje muzikinėje kompozicijoje tyrinės įvairių gyvūnų garsų mėgdžiojimą, siūlydama harmoningą žmogaus ir gamtos pasaulio ryšio išraišką. Šis garsinis ir vizualinis gyvas pasirodymas skambės didžiulėse „Chapelle de la Salpêtrière“ arkose.  Pasirodymas, atspindintis žaismingą vaikystės smalsumą ir beribę empatiją, peržengia savimonės ribas ir kviečia žiūrovus priimti „savęs“ ir „kito“ vienovę. 
    Festival d’Automne“ taip pat bus pristatyta „Operomanijos“ prodiusuota Vaivos Grainytės, Linos Lapelytės ir Rugilės Barzdžiukaitės opera „Gero dienos!“.

     


    Lietuvos scenos menų programa „Festival International des Arts Vivants“ ir tinklaveika (Tulūza) 

    2024 m. Rugsėjo 27 – spalio 13 d.
    Partneriai: La Biennale – Festival international des arts vivants Toulouse Occitanie, Lietuvos šokio informacijos centras, Kauno lėlių teatras, Šiuolaikinio cirko asociacija, Operomanija, Kauno valstybinis lėlių teatras 

    Tulūzoje vykstančios bienalės ir festivalio „Festival International des Arts Vivants“ žiūrovai išvys specialią programą, kurioje numatoma surengti ne mažiau aštuonių pasirodymų, pristatančių Lietuvos šokio, cirko, teatro ir muzikos scenų įvairovę. Renginys taps proga Lietuvos kultūros profesionalų delegacijai dalyvauti svarbioje tarptautinėje tinklaveikos programoje. Scenos programoje prancūzų ir tarptautinė auditorija išvys solinę Dovydo Strimaičio šokio spektaklio „Hairy 2.0“ versiją, Agnietės Lisičkinaitės spektaklį „Hands Up“, Linos Lapelytės, Rugilės Barzdžiukaitės ir Vaivos Grainytėsoperą „Geros dienos!“, Marijos Baranauskaitės-Liberman šiuolaikinio cirko projektą „Nappies Project“ ir kitus.

     

    Šiuolaikinio Lietuvos cirko pristatymas Prancūzijoje (Bagneux, Châlons-en-Champagne, Lilles, Auch)
    2024 m. spalio 18 – 26 d.
    Partneriai: Le Plus Petit Cirque du Monde, PALC, Prato, Circa, Teatronas  

    Teatronas sujungė keturias šiuolaikinio cirko organizacijas Prancūzijoje lietuviško cirko sklaidai. Jungtinė prancūzų komisija atrinko ir pakvietė tris naujus lietuviškus šiuolaikinio cirko projektus ir jų kūrėjus parengti savo darbus rezidencijose ir pristatyti spektaklių premjeras tarptautiniame cirko festivalyje CIRCa Auch. Atrinkti projektai: Marijos Baranauskaitės Liberman „Nappies project“, Izabelės Kuzelytės „How a Spiral Works“ ir  trupės Taigi Cirkas darbą „InTENSE“. Tikimasi, kad tai taps svarbia platforma tolimesnėms partnerystėms Prancūzijoje.

     

    Lietuvos prisistatymas „Chroniques” bienalėje
    2024 m. lapkričio 7 d. – 2025 m. sausio 18 d.
    Partneriai: Kauno bienalė, Seconde Nature / Biennale Chroniques 

    Šalies viešnios teisėmis Lietuva dalyvaus ir Marselio bienalėje „Chroniques“. Laukiamu akcentu taps Rugilės Barzdžiukaitės, Linos Lapelytės ir Vaivos Grainytės operos „Saulė ir jūra” pristatymas. Lietuvos programa apims video ir skaitmeninio meno kūrinius, instaliacijas, pokalbius, kuriuos pristatys Emilija Škarnulytė, Lina Lapelytė, Dr. Gora Parasit, Maksimilianas Opriška, Aistė Ambrazevičiūtė ir Simona Žemaitytė, Eye Gymnastics (Viktorija Damerell ir Gailė Griciūtė), „Kosmos Theatre“. Diskursyvią programos dalį moderuos Vytautas Michelkevičius, sujungdamas Vilniaus dailės akademijos ir Provanso Ekso meno mokyklos studentus bendriems projektams. Atidarymo savaitę Marselyje viešės šefas iš Lietuvos, kuris restorane „Les Grandes tables de la Friche Belle de Mai“, sujungs Lietuvos ir Viduržemio jūros regiono virtuvės ypatumus bei leis jusliškai patirti 2024 m. „Chroniques“ bienalės temą – „Malonumas“.

     

    Aleksandros Kasubos ir Marijos Olšauskaitės paroda Carré d’Art-Musée (Nîmas)
    2024 m. spalio 24 d. – 2025 m. kovo 16 d.
    Partneriai: Lietuvos nacionalinis dailės muziejus, Carré d’Art-Musée

    Dviejų skirtingų kartų, istorinių likimų lietuvių menininkių parodos Carré d’Art-Musée pasakos apie erdvę ir laiką, įsivaizduojamą ateitį ir neužmirštą praeitį.
    Po II Pasaulinio karo iš Lietuvos priverstinai pasitraukusi, Į JAV emigravusi vizionieriškų erdvinių aplinkų iš tamprių audinių kūrėja Aleksandra Kasuba (1923–2019) įsivaizdavo pasaulio ateitį be stačių kampų, kaip buveinę sielai. Ši paroda – pirmasis menininkės kūrybinio palikimo pristatymas Prancūzijoje. Kuratorė – Elona Lubytė, Lietuvos nacionalinis dailės muziejus.
    Šiuolaikinės menininkės Marijos Olšauskaitės parodoje atsispindės jos nuoseklus domėjimasis stiklu. Ankstesniuose ir specialiai šiai parodai kuriamuose darbuose susipins amato ir ornamento tradicijos bei socialinis skulptūros vaidmuo. Kuratorius – Jean-Marc Prévost, Carré d’Art-Musée.

    Kolektyvinė paroda „Ambsadoriai / Les Ambassadeurs“ (Romenvilis)
    2024 m. spalio 10 d.  – gruodžio 1 d.
    Partneriai: Lietuvos nacionalinis dailės muziejus, fondas „Fiminco“

    Lietuvos sezonui Prancūzijoje 2024 „Fiminco“ fondas kartu su Lietuvos nacionaliniu dailės muziejumi lankytojus pakvies į grupinę LNDM kolekcijos ir jaunųjų Lietuvos menininkų kūrinių parodą, kurioje atskleidžiama daugiabriaunė ir standartus skrodžianti Lietuvos meno scenos tikrovė. Kuratorės Aušra Trakšelytė ir Monika Kalinauskaitė pagrindine ašimi pasirinko gyvybingumo temą, kurią atskleis per formų, medijų ir vaizdinių įvairovę, Lietuvos meno scenos įvairialypiškumą, joje nuolat vykstančių dialogų gausą.
    Tarp pristatomų menininkų – Lina Lapelytė, Ieva Rojūtė, Rimaldas Vikšraitis, Gediminas G. Akstinas, Karla Gruodis, Janina Sabaliauskaitė, Ieva Kotryna Skirmantaitė ir kiti. Visi šie ambasadoriai įvairiais būdais užduoda ir narplioja tą patį klausimą – kiek iš tikrųjų siekia mūsų ryžtas būti gyvųjų pusėje?

     

    Šiuolaikinis Lietuvos kinas ir klasika Sezono programoje visoje Prancūzijoje
    Viso sezono metu
    Bendradarbiaujant: Marché International du Film Classique Lumière festival (Lionas), Lilio tarptautinio trumpametražių filmų festivalis, „Rencontres audiovisuelles” (Lilis), Théâtre et Auditorium de Poitiers (Potjė), FIFIB – festival International du film indépendant de Bordeaux (Bordo), La Cinémathèque du documentaire (Paržyius), Festival LGBTQI+ de Paris Chéries-Chéris (Paryžius), Association Rainbow Submarine, LMTA, Meno avilys, Lietuvos kino centras, Lithuanian Shorts, VšĮ „Naratyvas“.

    Lietuvos kino klasika, šiuolaikinis lietuvišks kinas, studentų darbai, trumpametražiai, LGBT kinas ir videomenas nuguls į skirtingas Prancūzijos kino renginių ir kino kultūros bei švietimo organizacijų projektus, kurie pasklis po visą Prancūziją įvairiais pavidalais viso Sezono metu. Itin laukiamas įvykis – lapkričio mėnesį Audriaus Stono dokumentinio kino retrospektyva Pompidou meno ir kultūros centre. Parengtos programos skirtingoms auditorijoms: vaikams, studentams, kino profesionalams, mėgėjams, kuratoriams, videomeno gerbėjams, festivalių lankytojams, vyks tinklaveikos renginiai ir meistriškumo dirbtuvės bei specialūs pristatymai, susitkimai. Sezono programoje dalyvaujantys autoriai: Audrius Stonys, Kristina Buožytė, Lina Lužytė, Alantė Kavaitė, Marija Kavtaradzė, Skirmanta, Jakaitė, Deimantas Narkevičius, Romas Zabarauskas, Vytautas Katkus, Saulius Baradinskas, Laurynas Bareiša, Anastasija Sosunova, Emilija Škarnulytė, Agnė Jokšė, Lukas Kacinauskas ir kiti.

    Europavox: Muzika! Nauji balsai iš Lietuvos (Europavox projektas) (Paryžius, Vandomas ir Burgas)
    2024 m. lapkričio 27–30 d.
    Partneriai: Loftas, Lietuvos muzikos verslo asociacija, Les Femmes s’en Mix, festivalis Rockomotives

    Rudenį Prancūzijoje įvyks muzikinis turas sukurtas bendradarbiaujant su festivaliais ir koncertų salėmis Prancūzijoje. Koncertuose bus pristatomi lietuvių ir prancūzų atlikėjai, kurie surengs turą per tris miestus: Paryžių, Vendômą ir Burgą. Be muzikinės programos sudarymo, kiekviename etape dienos metu bus organizuojami susitikimai ir diskusijos/debatai įtraukties tema, telkiant Prancūzijos ir Lietuvos profesionalus.
    „Muzika!“ yra „Europavox“ palaikoma iniciatyva, kurios internetinė platforma pasiekia daugiau nei milijoną žmonių kiekvieną mėnesį. Svetainė prisidės prie projekto sklaidos, čia bus pristatomi Lietuvos profesionalai Europos žurnalistų parengtuose straipsniuose ir interviu.

    Vaikų ir paauglių literatūros populiarinimo renginiai
    Viso sezono metu
    Partneriai: IBBY Lithuania, Vaikų žemė, Salmantina (Baïka magazine), le Salon du livre et de la presse jeunesse en Seine-Saint-Denis (Montreuil),  

    Literatūros pažinimo programa „Vaikų žemė“ drauge su partneriais Prancūzijoje „Salon du livre et de la presse jeunesse en Seine-Saint-Denis“ įgyvendina vieną iš Lietuvos kultūros sezono Prancūzijoje projektų „Mūsų legendų persipynusios gijos” („Nos légendes, gestes croisés”), kuris kviečia Prancūzijos ir Lietuvos menininkes/us pradėti kūrybinį dialogą apie abiejų kultūrų legendas, mitus bei sakmes ir sukurti naujas istorijas, kurios bus pristatytos jauniesiems Prancūzijos skaitytojams per kitą knygų mugę Montreuil mieste 2024 metų lapkritį.
    Rudenį planuojama išleisti specialų Lietuvai skirtą edukacinio žurnalo vaikams „Baika“ numerį. Įvairialypis turinys apims iliustruotas lietuviškas pasakas, receptus, interviu su Prancūzijoje gyvenančiais vaikais lietuviais, faktus ir informacija apie mūsų šalies istoriją ir tradicijas bei žaidimus, žodynėlį. 

  • Naujienos

    Vašingtono Ukrainos namuose atidaryta A. Sutkaus, A. Morozovo ir T. Kazakevičiaus paroda 

    Lietuvos kultūros institutas

    Vasario 28 d. Ukrainos namuose Vašingtone (JAV) atidaryta žinomų Lietuvos fotografų paroda „Ne visi. Karo pabėgėlių portretai“. Projekto autoriai – tarptautiniu mastu pripažinti fotografai: dokumentinės fotografijos meistras Antanas Sutkus ir jaunosios kartos kūrėjai Artūras Morozovas ir Tadas Kazakevičius.

    Parodą lydi šios herojų kūrimo procesą fiksavęs kino režisieriaus Vytauto V. Landsbergio trumpametražis dokumentinis filmas „Fotosesija“.

    Parodos atidaryme Lietuvos ambasadorė JAV Audra Plepytė džiaugėsi, kad geriausių Lietuvos fotografų kameros profesionaliai ir jautriai įamžino Lietuvoje įsikūrusius Ukrainos pabėgėlius bei pasidalino, kad Lietuva nepailsdama jau antrus metus remia ukrainiečius – laikinus namus mūsų šalyje atrado 85 tūkstančiai ukrainiečių, apie 3 procentus visų Lietuvos gyventojų. Atidaryme sveikinimo žodį taip pat tarė Ukrainos ambasadorė JAV Oksana Markarova, ji pažymėjo, kad paroda atskleidžia ypatingą ir ilgametį Lietuvos ir Ukrainos ryšį, teigė, kad pabėgėlių portretai padeda suprasti žmogišką karo Ukrainoje kainą, atskleidžia ukrainiečių ryžtą nepasiduoti ir sugrįžti namo.

    Nespalvotose nuotraukose – itin asmeniškų herojų istorijų atspindžiai. Daugiausiai motinų ir vaikų, kurie buvo priversti palikti savo šalį, kai 2022-ųjų vasario 24-ąją Rusija brutaliai įsiveržė į Ukrainą. Kiekvieną portretą lydi nuotraukų herojų vaikų pasakojimai, kuriuose vis atsikartoja tas pats motyvas, iliustruojantis herojų stiprybę, atsparumą pralaimėjimui ar pasidavimui: „noriu grįžti ten“, „grįšiu, kai tik bus įmanoma“. Nuotraukose užfiksuotos mamos, Lietuvoje radusios saugų prieglobstį sau ir iš karo siaubo išgabentiems vaikams, dirba, išlaikydamos ir palaikydamos ne tik šiuos, bet ir Ukrainoje likusius artimuosius.

    Kaip ankstesnėje A. Sutkaus, A. Morozovo ir T. Kazakevičiaus kūryboje, taip ir šioje parodoje „Ne visi. Karo pabėgėlių portretai“ vystoma humanistinės fotografijos tradicija. Herojų išgyvenimai, patirti karo akistatoje, nuotraukose perteikiami ne per brutalų realizmą, o per viltį keliantį modernumą, minimalizmą ir žmogiškame paprastume atrandamą grožį. Žvelgiant į portretus ir skaitant vaikų pasakojimų detales, nejučia kyla ne tik užuojautos, bet ir bendrystės, supratimo jausmas.

    Iš pradžių pabėgėlių ukrainiečių vaikus ketinęs įamžinti dokumentinės fotografijos grandas A. Sutkus vėliau prisipažino, kad didžiulį įspūdį paliko ir jų motinos: „Kokios jos gražios ir kokie šilti tarpusavio santykiai. Spjoviau į meno darymą ir nusprendžiau fotografijas daryti taip, kad patiktų mamoms. Įsiminė ir kaip gražiai jos moka panaudoti vyšyvankas šiuolaikiniam rūbe, kaip pasididžiavimą“, – apie parodą pasakojo A. Sutkus.

    Fotografas T. Kazakevičius dalinosi, kad jausmai dalyvaujant šiame projekte buvo nedviprasmiški. „Pajutau svetimą skausmą, baimę, nerimą, išgirdau juos iš žmonių, kuriems buvo sunku sulaikyti emocijas apie tai pasakojant. Tai buvo ir puiki proga betarpiškai pabendrauti abiem pusėms – asmeniškai, nenutraukiamai, intymiai“, – kalbėjo fotomenininkas.

    Projekto bendraautorius A. Morozovas įsiminė, kad į fotosesijas ateinantys nuotraukų herojai iš pirmo žvilgsnio neišsiskirdavo iš aplinkinių: „Panašiai atrodantys, apsirengę, už rankų laikydami savo vaikus, turėdami tuos pačius mobilius telefonus. Tačiau kuomet pradėdavo pasakoti savo istorijas, ką ir kokiomis aplinkybėmis jie paliko savo šalyje, supratau kokios milžiniškos patirtys mus skiria“.

    Pasak jo, šių ukrainiečių – tėvų ir vaikų – istorijos yra tarsi iš praeitų istorijos puslapių. „Tai, ką išgyveno jie, nenusipelno nei vienas žmogus. Dėl jų mes turime stengtis ir atstatyti šį prarastą teisingumą ir prisidėti prie Ukrainos pergalės“, – kalbėjo A. Morozovas.

    Parodos  „Ne visi. Karo pabėgėlių portretai“ eksponavimą Vašingtone iš dalies finansavo LR Ambasada Vašingtone ir Lietuvos kultūros institutas.

    Paroda veiks iki 2024 m. kovo 28 d.

    Daugiau informacijos: „Not All of Them”: Portraits of War Refugees, a Photo Exhibit by Lithuanian Photographers | UkraineHouse

  • Naujienos

    Štutgarte veikia personalinė Visvaldo Morkevičiaus paroda 

    Lietuvos kultūros institutas
    Vasario 2 d. garsiojoje Elisabeth & Reinhard Hauff galerijoje Štutgarte atidaryta personalinė Visvaldo Morkevičiaus paroda „Who art thou my vessel”, kuri veikia iki kovo 15 d.
    Jau trečiojoje Vokietijoje rengiamoje V. Morkevičiaus personalinėje parodoje pristatomos fotografijos iš keturių skirtingų serijų. Paroda gali būti vertinama kaip jaunojo menininko retrospektyva. Ankstyvajai fotografo vizualinei kalbai būdinga rodyti slepiant, atskleidžiant fragmentiškai, visai ar iš dalies ištrinant vaizdus. Kompozicijos čia perregimos, spalvos dažnai išblukusios, negatyvai susilieja su pozityvais, šešėliai dažnai ryškesni už tai, ką atspindi, beveidžiai veikėjai įstrigę margoje migloje. Gili šių vaizdų melancholija dažnai yra varomoji jo kūrinių jėga. Naujesni menininko darbai drąsesni, aštresni, šiurkštesni ir persmelkti tirštų tamsos skysčių.
    Didelio publikos ir labai palankaus profesionalių meno kritikų pelniusią parodą parengė Elisabeth & Reinhard Hauff galerija (parodą pristatantį tekstą parašė Paulius Andriuškevičius).
    Parodos rengimą parėmė Lietuvos kultūros institutas, tarpininkaujant Kultūros atašė Vokietijoje.
    Daugiau informacijos https://www.reinhardhauff.de/artists/artist-detail/visvaldas-morkevicius-187
  • Naujienos

    МИ ВАС БАЧИМO!

    Lietuvos kultūros institutas

    Šiandien, kai skaičiuojame jau dvejus karo Europoje metus, norime matyti menininkus, mūsų seses ir brolius ukrainiečius, kurių talentas netyla, aidint sirenoms ir krentant bomboms. Kviečiame susipažinti su Lietuvos kultūros atašė Italijoje Lauros Gabrielaitytės-Kazulėnienės iniciatyva Ukrainos paviljono Venecijos bienalėje 2022 m. kuratorės Marijos Lanko (galerija „The Naked Room”) sudarytu tarptautiškai veikiančiu ukrainiečių institucijų ir kūrėjų sąrašu.

    „Vasario 24-oji žymi dvejus metus nuo rusijos plataus masto invazijos į Ukrainą ir daugiau nei 10 metų nuo karo pradžios. Nepaisant to, kiek agresorius bandė sunaikinti Ukrainos žmones ir kultūrą, mūsų kūrybinis balsas per šį laiką tapo tik garsesnis. Pasaulis vis labiau domisi Ukrainos meno rinka, o mes labai norime dalintis ir bendradarbiauti. JAV, Prancūzija, Italija, Jungtinė Karalystė, Vokietija – tik tik kelios šalys, kuriose šiuo metu veikia daugybė kūrybinių Ukrainos iniciatyvų, kultūros ir kūrybinių industrijų projektų, institucijų, organizuojami renginiai. Šiandien norime keletu jų pasidalinti su jumis – tikimės, jums patiks jį patyrinėti.”

    Marija Lanko, „The Naked Room” komanda

    (Sąrašas anglų kalba)

     

    Ukrainian Institute

    Strengthening the international and domestic subjectivity of Ukraine by means of cultural diplomacy.

     

    Berlin

    Kyiv Perennial

    February 23–June 9, 2024

    Kyiv Perennial—symbolically marking the 10th anniversary of the Maidan Revolution and the 10th year of the Russian war against Ukraine—is a continuation of the pan-European edition of the Kyiv Biennial 2023, which took place in several Ukrainian and EU cities.

     

    74th Berlin International Film Festival

    This year’s Berlinale programme includes three films by Ukrainian artists: A Bit of a Stranger by Svitlana Lishchynska, Intercepted by Oksana Karpovych, and The Editorial Office by Roman Bondarchuk.

     

    Another Spring

    Zina Isupova, Sasha Kurmaz, Felix Oehmann

    26 Jan—9 Mar 2024

    Haverkampf Leistenschneider, Berlin

    For the exhibition ANOTHER SPRING, Berlin-based artist Felix Oehmann has invited Ukrainian artists Zina Isupova and Sasha Kurmaz to present new works with him in the gallery. The artists have joined to provide a personal insight into how the war has reshaped their perspective on a world no longer the same as they have known it.

     

    Serpen’ Gallery

    Contemporary art gallery in Berlin that presents Ukrainian artists, builds intercultural relations and creates art projects.

     

    Solomiya

    Solomiya is an artists-run independent magazine exploring and showcasing Ukrainian cultural and artistic scene.

     

    Borshch Magazine

    It’s a space to provoke open dialogues and challenge established ideas about making, listening and dancing to music. Together with TYME Berlin (Berlin-based collective & label born out of a shared passion for contemporary music and visual art) they organise TIES events in Germany.

     

    France

     

    La Dynamique des fluides

    From 29 November 2023 to 29 February 2024, Paris

    Agence IDA presents „La Dynamique des fluides”, a group show commissioned by BARNES International, featuring four international women artists: Lisa Ouakil, Olga Sabko, Léa Dumayet and Béatrice Bissara.

     

    Gallery Sana Moreau in Paris

    Galerie Sana Moreau is the first Ukrainian gallery in Paris. Recently opened, the gallery now has two spaces. The first is located in the historic Le Village Suisse district, 15th arrondissement and features modern design and decoration by the best Ukrainian designers.

     

    Perspective Galerie in Paris

    From January 18 to March 2, the exhibition ‘Don’t Forget Me’ will take place at the Perspective Galerie in Paris, featuring works by 6 artists, including 4 Ukrainians. APL315, Yulia Belyaeva, Masha Silchenko, Timur Postovy, as well as Norman Brenedt and Sacha Tebul, will present works in completely different forms: sculpture, photography, and painting.

    Opportunities for Ukrainian filmmakers at the Cannes Film Market

    The Ukrainian Institute has been cooperating with the Cannes Film Market for the third time within the professional programmes Producers Network and Cannes Docs. Based on the results of an open selection, 5 Ukrainian novice producers are selected for participation in the Producers Network programme.

     

    The US

     

    i am u are

    i am u are is a platform for empowering the creative industry of Ukraine containing 5000 items from 180 creators to shop and explore the diverse Ukrainian culture.

     

    Voloshyn Gallery in Miami

    In 2023, the Voloshyn Gallery opened its new space in Miami, FL, US. Voloshyn Gallery fosters the integration of Ukrainian art into global cultural processes.

     

    Vellum LA

    Founded in 2021, Vellum LA is a Los Angeles based gallery with a focus on new media and digital art. Part of the gallery’s team is a curator of Ukrainian origin Alice Scope.

     

    FIERCE FORM

    Art Megastar Gallery, Los Angeles | February 17—March 13

    With participation of Alina Zamanova, Ukrainian artist

     

    Spilka NYC and Spilka Paris

    Spilka is an independent collective of art, service and cultural workers based in New York City and Paris that is dedicated to providing people in Ukraine with lifesaving resources and critical supplies in the face of the ongoing Russian invasion and war.

     

    UK

     

    I Am Volya

    I Am Volya was born in London as an online boutique to bring all the iconic Ukrainian designers in one place and make them widely available for the people of the United Kingdom.

     

    In the Eye of the Storm

    Modernism in Ukraine, 1900-1930s

    29 June—13 October 2024

    Exhibition organised by the Royal Academy of Arts, London with the Royal Museums of Fine Arts, Brussels and the Belvedere, Vienna in partnership with the National Art Museum of Ukraine.

     

    Lysenko Gallery and Lysenko Auction (Ukrainian First London Art Auction)

    Lysenko Gallery is a family-run business with specialists in Ukrainian art. The collection consists of carefully selected works from Ukraine, exhibiting both established and emerging artists.

     

    ONE MRIA

    ONE MRIA is a platform built to continuously promote Ukrainian talent. They were the first to start organising pop-ups with Ukrainian brands in the UK.

     

    Saatchi Gallery

    BURTYNSKY: Extraction/Abstraction

    Edward Burtynsky was born Taras Buratynsky, the son of Ukrainian immigrants who had escaped the Soviet Union for a better life in Canada.

    The largest exhibition of works by world-renowned photographer Edward Burtynsky. Featuring large-scale photographs, murals, film installation and augmented reality.

     

    UA HOME

    Vintage charity market in London

     

    Italy

     

    La Biennale di Venezia 2024

    Ukrainian Pavilion in Venice

    Net Making

    20 April—24 November, 2024

    The Ukrainian pavilion will be represented by such artists as Katya Buchatska, Oleksandr Burlaka, Andrii Dostliev, Lia Dostlieva, Andrii Rachynskyi and Daniil Revkovskyi.

     

    The Polish Pavilion will see a project by the Open Group, a collective that includes Yuriy Biley, Pavlo Kovach, and Anton Varga. The Ukrainian artists’ collective, founded in Lviv in 2012, has already staged one Venice pavilion, representing Ukraine in the 56th Biennale in 2015.

     

    Fashion brands

     

    Litkovska

    Paris showroom

    France 20 Rue Saint-Blaise, 75020 Paris

    Coming from tailors in fourth generations maintaining traditions with future aligned. Masculine shapes on feminine shoulders crafted to carry deeds of today.

     

    Bettter.us

    Online and in stores

    38 Holland Street, London

    bettter is the first system of upcycled clothing that operates as a multifaceted platform with a shared purpose.

     

    Ksenia Schneider

    KSENIASCHNAIDER was founded in 2011 by a married couple Ksenia Schnaider and Anton Schnaider. The collections cover women’s and men’s ready-to-wear, reworked, upcycled, patchwork, denim, and accessories.

     

    Anna October

    Anna October is a Ukrainian womenswear brand expressing a spirit of sensitivity and freedom. The core of Anna October collections is dresses, shining out the light of women’s femininity and grace.

     

    RCR Khomenko

    Witty and smart storyteller, the now iconic brand was established in 2011 by a young designer Yasia Khomenko. The brand has since had great success producing sophisticated and original clothes while aligning itself with a strong ecological manifesto.

     

    Gunia

    Gunia Project is a brand of exceptional things produced on the basis of traditional ethnic cultures. Each collection is a unique combination of design thinking, deep ethnographic research and artistic approach towards craftsmanship.

     

  • Naujienos

    Lietuvos kultūros instituto Tarybos pareiškimas

    Lietuvos kultūros institutas

    LIETUVOS KULTŪROS INSTITUTO TARYBOS

    PAREIŠKIMAS

    2024-12-04

    Vilnius

     

    Lietuva tvirtai remia Ukrainos suverenitetą ir teritorinį vientisumą su tarptautiniu mastu pripažintomis jos sienomis, ir pripažįsta jos neginčijamą teisę gintis nuo Rusijos karinės agresijos.

    Besipriešindama Rusijos agresijai, kuri tęsiasi nuo 2014 metų, Ukraina šiandien gina ne tik mūsų ir viso mūsų  regiono saugumą, bet ir bendras Europos ir viso demokratinio pasaulio vertybes ir laisves bei teise grįstos tarptautinės tvarkos principus. Civilių gyventojų žudymas, prievartavimas, kankinimai, vaikų grobimas, priverstinis deportavimas yra karo nusikaltimai, už kuriuos agresorius turi būti patrauktas atsakomybėn.

    Lietuvos kultūros instituto Taryba griežtai smerkia Rusijos Federacijos vykdomą Ukrainos kultūros paveldo naikinimą bei kultūros ir meno vertybių grobimą.

    Taryba smerkia Rusijos Federacijos inicijuotą ir vykdomą Ukrainos ir Europos istorijos naratyvo iškraipymą bei istorinių faktų klastojimą. Bandymai neigti Ukrainos valstybingumo tradiciją, kovotojų už Ukrainos laisvę niekinimas negali būti toleruojami.

    Lietuvos kultūros instituto Taryba ragina Lietuvos kultūros ir meno iniciatyvų, festivalių, projektų kūrėjus bei pavienius menininkus savo veikloje susilaikyti nuo bendradarbiavimo su šalies agresorės – Rusijos Federacijos ir Baltarusijos Respublikos menininkais, remiančiais oficialią savo valstybių politiką, taip pat su šiems menininkams atstovaujančiomis įstaigomis bei partneriais. Taip pat raginame susilaikyti nuo šalies agresorės kultūros sklaidos ir paramos jos menininkams. Kviečiame atsigręžti į kitas mažiau žinomas regiono kultūras.

    Lietuvos kultūros instituto Taryba ragina Lietuvos meno ir kultūros organizacijas dar labiau aktyvinti bendradarbiavimą su Ukrainos kūrėjais kuriant, inicijuojant ir plėtojant bendrus projektus. Taryba taip pat kviečia plėtoti iniciatyvas, padedančias saugoti Ukrainos kultūros paveldą bei jį pristatyti tarptautiniu mastu.

     

    Lietuvos kultūros instituto Taryba

     

  • Naujienos

    Naujasis „Other as a Journal”: pasaulis pilnas kitų ir kitokių

    Lietuvos kultūros institutas

    Lietuvos kultūros institutas išleido naująjį kultūros žurnalo „as a Journal“ numerį – „Other as a Journal” (liet. – „Kitas” kaip žurnalas“), skirtą kitybės, kitoniškumo temai. Tai šeštasis dukart per metus pasirodančio žurnalo numeris.

    „Other as a Journal” numerio sudarytojas yra filosofas, Vytauto Didžiojo universiteto docentas, šiuo metu kviestinis Jeilio universiteto (JAV) asocijuotasis profesorius Viktoras Bachmetjevas. Anot sudarytojo, šio numerio idėja buvo žurnalo tekstais apmąstyti įvairias kitybės ir kitoniškumo formas, su kuriomis mums tenka susidurti.

    „Nors šiuolaikiniame kontekste kalbant apie Kitą įprasta visų pirma minėti kitą žmogų –  atstovaujantį kitai kultūrai, rasei, lyčiai ar religijai – nesinorėjo apsiriboti tik tuo. Būtent todėl numeryje rašome ir apie fundamentaliai kitokias būtybes – angelus ir dvasias, taip pat kalbamės su architektu, kuris eksperimentuoja su tokia gyvybės forma kaip grybai. Nepaisant to, kad numeryje aptariamos įvairios kitybės formos, labai nesinori, kad šis numeris būtų traktuojamas kaip kitybės enciklopedija – jis neturi pretenzijos būti išsamus. Greičiau jis skaitytinas kaip tam tikra kitybės pavyzdžių galerija, kuri primintų, jog pasaulis pilnas kitų ir kitokių”, – sako V. Bachmetjevas.

    Žurnalo redaktorė – Kotryna Lingienė. Dar 11 menininkų, tyrėjų ir žurnalistų iš Lietuvos, JAV, Lenkijos, Prancūzijos tapo šio numerio bendraautoriais.

    Numerio dizaineris Jurgis Griškevičius sako, kad kiekvieną tekstą sumaketavo vis kitaip, sukurdamas nehomogenišką vaizdą, kaskart išryškindamas vis kitą „Other“ aspektą.

    „Šiuo dizainu pasirinkau žiūrėti į Kitą kaip į „nepažįstamą“, „nesuprastą“, „nedaiktišką“ ir „neapčiuopiamą“. Tikslas buvo sukurti miglotą, nepažįstamą, abstraktų vaizdinį, kurio skaitytojas nesuprastų, kurį interpretuotų subjektyviai keliaudamas leidinio tekstais”, – sako J. Griškevičius.

    Ketvirtus metus leidžiamas žurnalas pavadinimą keičia kartu su nagrinėjama tema. Skaitytojai jau buvo kviečiami pažinti mišką, kosmosą, garsovaizdžius, kūniškumą bei atmintį.

    Naująjį numerį Lietuvoje galima įsigyti interneto svetainėje www.asajournal.lt, taip pat MO muziejaus knygyne, taip pat Artbooks.lt. Užsienyje žurnalą platina „Antenne Books“.

    Nuo 2021 m. Lietuvos kultūros instituto anglų kalba leidžiamas žurnalas * as a Journal yra skirtas kultūra besidomintiems pasaulio skaitytojams. * as a Journal atveria išskirtinę kultūrinio bendradarbiavimo erdvę, kurioje Lietuvos ir užsienio šalių kūrėjai, kuratoriai ir tyrėjai susitinka apmąstyti aktualių temų, kviesdami į jas pažvelgti iš netikėtų perspektyvų.

  • Naujienos

    Vilniaus knygų mugėje – išskirtinis dėmesys jaunojo skaitytojo ugdymui

    Lietuvos kultūros institutas

    Vasario 22–25 d. LITEXPO vyksianti didžioji Baltijos šalių literatūros šventė – Vilniaus knygų mugė, kaip ir anksčiau, pasižymi ne tik gausia programa, bet ir skirtingoms auditorijoms pritaikytomis temomis ir erdvėmis. Viena iš populiariausių ir aktualiausių, kaip ir kasmet, tikimasi, bus Jaunųjų skaitytojų salė, kurios programa sukurta bendradarbiaujant su Vilniaus dailės akademija, Lietuvos bibliotekininkų draugija, Lietuvos audiosensorine biblioteka, Lietuvos nacionaline Martyno Mažvydo biblioteka, literatūros pažinimo programa vaikams ir paaugliams „Vaikų žemė“ bei Lietuvos leidėjais.

    Nuo susitikimų iki eksperimentų

    Lietuvos kultūros instituto projektų vadovė ir Vilniaus knygų mugės kultūrinės programos kuratorė Aistė Žukauskaitė įsitikinusi – tokios erdvės kūrimas mugėje yra be galo svarbus, siekiant užauginti jaunąjį skaitytoją bei suformuoti ar pastiprinti jo meilę rašytiniam žodžiui.

    Pasak A. Žukauskaitės, renginių, veiklų bei dirbtuvių įvairovė Jaunųjų skaitytojų salėje išties stebins, o atrasti sau artimą sritį ar diskusiją galės kiekvienas. Be to, tradicines erdves papildys naujos, unikalios veiklos.

    „Šalia tradicinių erdvių – kūrybos erdvės „Be formulių“, Bibliotekų ar Jaunimo taško – šiemet kviečiame užsukti ir į Vilniaus dailės akademijos Grafikos katedros kuruojamą Įsi-kūrybinės laboratorijos erdvę, skirtą įsi-kvėpti, įsi-žiūrėti, įsi-piešti, įsi-kūnyti į meninį knygos pavidalą, įsi-traukti į veiksmą, įsi-rišti knygą, įvairiai dalyvaujant įsi-jausti į knygos kūrimą ir ją įsi-mylėti. Kūrybinėje laboratorijoje vyks iliustracijų, autorinės knygos dirbtuvės, zinų kūrimo dirbtuves ves svečias iš Juodkalnijos Srdja Dragovićius, estų iliustruotoja Ulla Saar kvies į personažų ir komiksų kūrimo mokymus“, – vardija pašnekovė.

    Lietuvos kultūros instituto projektų vadovė sako besitikinti, kad didelio dėmesio sulauks ir susitikimai su mylimais kino režisieriais bei muzikos atlikėjais. Tiesa, be pramoginės dalies, diskusijų metu bus paliečiamos ir jautrios temos, gvildenami sudėtingi klausimai.

    „Jaunimo taško programos rubrika „Ieškau įkvėpimo“ pakvies susitikti su kino režisieriais Marija Kavtaradze ir Romu Zabarausku, atlikėjais Gabriele Vilkickyte ir Domantu Starkausksu, o rubrikoje „Pažįstu kitus“ nebijos paliesti temos apie disleksijos keliamus iššūkius mokantis ar ypač aktualią jaunų žmonių psichikos sveikatos temą.

    Bibliotekų erdvėje bus organizuojamos dešimtys interaktyvių ir įtraukių veiklų, kviesiančių įsitraukti į kūrybinio proceso gelmes. Knygų starto kampelyje patys mažiausi lankytojai galės pasiklausyti tėčių skaitomų pasakų, o specialistė Eglė Gudonytė kalbės apie skaitymo naudą nuo pat gimimo.

    Kuratorės teigimu, netrūks ir inovacijų bei paieškų – tam pritaikyta kūrybinė erdvė „Be formulių“ kvies pasinerti į eksperimentinį mokslo, tyrimų ir pojūčių pasaulį. Ten bus galima susipažinti su mokslo ir bakterijų pasauliu, išbandyti jausmų piešimo dirbtuves, iškepti muzikinį tortą ar atsikratyti tarakonų baimės.

    „O jei norite nusiųsti slaptą raštelį savo draugui, kviesime pasigaminti asmeninį ŠifraRatį“, – apie platų veiklų spektrą Jaunųjų skaitytojų salėje kalba viena iš Vilniaus knygų mugės turinio kuratorių.

    Kalbėti socialinėmis temomis

    A. Žukauskaitės tvirtinimu, pagrindinės jaunųjų skaitytojų salės akcentas yra prieinamumas visiems, pasireiškiantis ne tik temų, bet ir technologijų pasitelkiamų joms atskleisti gausa. Žinoma, šiandienis pasaulis nebeįsivaizduojamas be socialinių tinklų vaidmens jame, tad paaugliai bus kviečiami jungtis į tiesiogines „TikTok“ transliacijas, papasakoti apie perskaitytas ar Vilniaus knygų mugėje įsigytas knygas ir laimėti dienos prizą.

    Dar vienas itin svarbus elementas – tiesioginis bendravimas. Jaunųjų skaitytojų salė siūlys ne tik klausytis įkvepiančių žmonių pasakojimų, bet ir su jais bendrauti, kalbėti, užduoti rūpimus klausimus.

    „Kūrėjų kioske jaunųjų skaitytojų lauks rašytojos Evelina Daciūtė ir Kotryna Zylė, o mėgstantys piešti turėtų nepraleisti susitikimų su iliustruotojomis Kornelija Žalpyte, Greta Alice ir Simona Jurčiukonyte. Taip pat jaunųjų skaitytojų scenoje visiems gerai žinoma Kakės Makės autorė Lina Žutautė pristatys knygą „Kakė Makė ir koncerto diena“, vyks susitikimas su viešnia iš Ukrainos Kateryna Michalicyna, Jurga Vilė papasakos apie šunį, kuris išeina naktį, o Muitinės muziejus papasakos apie kinologiją ir muitinės tarnybinius šunis“, – susitikimų gausą vardija A. Žukauskaitė.

    Tiesa, Vilniaus knygų mugė siekia išlikti ir socialiai aktyvi bei įtrauki, tad dalis Jaunųjų skaitytojų salėje vyksiančių renginių bus pritaikyti asmenims, turintiems negalią, sutrikimą, arba jų metu bus kalbama šiomis temomis. Pavyzdžiui, bus dalijamasi ir diskutuojama apie disleksijos sutrikimą bei iššūkius, kurių mokykloje patiria ją turintys vaikai.

    Kitose veiklose bus galima įsitikinti tam tikrų visuomenėje vyraujančių nuostatų tikrumu arba sugriauti egzistuojančius mitus. Taip pat bus pažindinamasi su netradiciniais knygos perskaitymo būdais, pasitelkiant neurotinklus ar Brailio raštą.

    „Įsi-kūrybinė laboratorija kvies šeštadienį (vasario 24 d.) 15 val. į pasivaikščiojimus po parodą: „Įsi-žiūrėjimai“ gestų kalba su menininku edukatoriumi Martynu Arlausku. Bibliotekų erdvėje tris mugės dienas bus galima išbandyti laimę loterijoje „Tiesa ar mitas“, kuri kvies pažinti visuomenės įvairovę ir kels klausimus – ar žmonės su negalia turi supergalių? Ar neregiai žiūri filmus? Ar autizmas – bendravimo, o disleksija – sveikatos sutrikimas.

    „Lietuvos audiosensorinė biblioteka bandys knygą prakalbinti ypatingai – visas mugės dienas veiks interaktyvi skaitymo patirčių instaliacija, kuri pristatys neurotinklais veikiančią balso sintezę, papasakos, kaip skamba iliustracijų aprašymai, reikalingi neregiams, ir supažindins su skaitmenine Brailio abėcėle“, – numatytomis veiklomis dalijasi A. Žukauskaitė.

    Kartu su jos įvardytomis veiklomis Jaunųjų skaitytojų salė pakvies ir į daugybę kitų veiklų, tarp kurių ir pažintis su mitologijos stebuklais, ir drobinių maišelių gamybos dirbtuvės, ir eilėraščių loterija.

    Žinoma, Jaunųjų skaitytojų salė ir jos programa sudarys tik dalį visos Vilniaus knygų mugės, kuri tiesiog sprogs turininga programa ir supažindins su geriausiais pastarųjų metų literatūros kūriniais, parašytais tiek Lietuvos, tiek užsienio autorių. Mugės dalyvių lauks ir kasmetė paroda, kurioje bus galima pavartyti „Metų knygos rinkimų“ visų kategorijų nominantų kūrinius. Su Vilniaus knygų muge turės galimybę susipažinti ir Lietuvoje viešėsiantys leidėjai ir literatūros profesionalai iš užsienio. Lietuvos kultūros instituto kvietimu jie atvyks iš Japonijos, Prancūzijos, Lenkijos ir Izraelio.

    Pasimėgauti išskirtine ir jau legenda tapusia Vilniaus knygų mugės atmosfera bus galima vasario 22–25 d. Lietuvos parodų ir kongresų centre LITEXPO.

  • Naujienos

    Lietuvos valstybės atkūrimo dienos proga Briuselio rotušėje skambėjo Martyno Levickio akordeono muzika

    Lietuvos kultūros institutas

    Vasario 13 dieną Briuselio miesto rotušėje įvyko pasaulinio garso akordeonisto Martyno Levickio koncertas, skirtas paminėti Lietuvos valstybės atkūrimo dienos 106-osioms metinėms. Renginį bendrai organizavo Lietuvos nuolatinė atstovybė Europos Sąjungoje, Lietuvos ambasada Belgijoje ir Liuksemburge, Lietuvos nuolatinė atstovybė NATO ir Lietuvos karinis atstovas prie NATO ir ES.

    Pasiklausyti talentingo lietuvių atlikėjo ir kartu paminėti vieną svarbiausių datų Lietuvos istorijoje susirinko daugiau nei 300 kviestinių svečių iš Belgijos, kitų šalių, ES, NATO bei kitų institucijų. Renginyje taip pat dalyvavo prezidentė Dalia Grybauskaitė, kuri pasakė sveikinimo kalbą.

    Martynas Levickis yra vienas žymiausių akordeono meistrų pasaulyje. Jis yra pelnęs daugiau nei 30 tarptautinių apdovanojimų, pripažintas už virtuoziškumą ir universalumą klasikiniame bei šiuolaikiniame repertuare. Tiek solo, tiek bendradarbiaudamas su tarptautiniu mastu pripažintais instrumentalistais ir orkestrais, Martynas savo muzikalumu, charizma ir dinamiškais pasirodymais ir žavi viso pasaulio publiką.

    Renginys organizuotas bendradarbiaujant su Lietuvos kultūros institutu.

  • Naujienos

    Kviečiame į ekskursijas po Knygos meno parodą Vilniaus knygų mugėje

    Lietuvos kultūros institutas

    Tęsiame ekskursijas po Knygos meno parodą Vilniaus knygų mugėje! Vasario 22-25 d. 15 val. kviečiame susipažinti su Lietuvos knygos meno konkursuose įvertintais leidiniais.

    Ekskursijas po Lietuvos knygos meno parodą 2024-iaisiais veda menotyrininkė, knygos meno ekspertė dr. Jolita Liškevičienė ir gausiai apdovanota knygų dizainerė Agnė Dautartaitė-Krutulė.

    Kviečiame registruotis ir atrasti Knygos meno subtilumus:

    22 d. 15 val. ekskursija

    23 d. 15 val. ekskursija

    24 d. 15 val. ekskursija

    25 d. 15 val. eskursija

  • Naujienos

    Klaipėdos lėlių teatras – tarptautiniame festivalyje Niurnberge

    Lietuvos kultūros institutas

    Vasario 6–11 d. Niurnberge (Vokietijoje) vyko XIII Tarptautinis vaikų teatrų festivalis „Panoptikum“. 2000 metais inicijuotas „Panoptikum“ tapo svarbiu Europos vaikų teatro įvykiu, kas dvejus metus į Niurnbergą pritraukiančiu žiūrovus, prodiuserius, lėlininkus iš viso pasaulio. Šiemet festivalio programoje dalyvavo trupės iš Vokietijos, Prancūzijos, Danijos, Belgijos, Italijos, Čekijos ir Lietuvai atstovavęs Klaipėdos lėlių teatras, pilnutėlėms žiūrovų salėms parodęs lėlių spektaklį „Didysis sprogimas“. Klaipėdos lėlių teatro gastroles iš dalies finansavo Lietuvos kultūros institutas ir Lietuvos kultūros atašė Vokietijoje.

    Įvairių kultūrų, kalbų ir teatro stilių susiliejimas festivalyje yra ne tik puiki proga vaikų auditorijai išplėsti savo akiratį ir susipažinti su skirtingais teatro žanrais, bet ir galimybė teatro kūrėjams dalintis savo kūryba, susipažinti, bendradarbiauti. Pasak Klaipėdos lėlių teatro direktorės Aušros Juknevičienės, „Tarptautiniai festivaliai visada duoda įvairiapusės patirties: nuo naujų susitikimų su kolegomis iki įkvėpimo kurti, atrasti, sujudinti kultūrinius impulsus, sujungti skirtingų menininkų mintis ir idėjas. Dažnai festivaliuose ne tik pasirodome, bet ir turime galimybę rinktis spektaklius, kuriuos būtų galima pristatyti tarptautinio lėlių teatro festivalio „Materia Magica“ metu Klaipėdoje. Įdomu ir tai, kad šiuolaikiniai kūrėjai nebijo sudėtingų ir skaudžių temų, kalba aštriai, tačiau – vaikams suprantama kalba. Tikiuosi, kad auginama išmintingesnė ir jautresnė karta“.

    Galimybe dalyvauti Tarptautinis vaikų teatrų festivalis „Panoptikum“ džiaugiasi ir Klaipėdos lėlių teatro aktoriai. Pasak Vytauto Kairio, įdomiausia pastebėti skirtumus: „Labai smalsūs žiūrovai. Vokietijoje retai leidžiama po spektaklių vaikams paliesti lėles ir dekoracijas, o mums tokia edukacinė veikla – įprasta. Kai vaikai susidomėję apžiūrinėjo „Didžiojo sprogimo“ lėles, ne vienas žmogus priėjo paklausti, ar nebijome, kad jos bus sulaužytos. Nebijojome“.

    Tapti didelio festivalio dalimi – visada ypatingas įvertinimas ir svarbi patirtis. Kadaise taip per festivalį užsimezgė draugystė ir su režisieriumi Zvi Sahar, lėlių spektaklio „Didysis sprogimas“ režisieriumi iš Izraelio. Neabejojama, kad ir šis festivalis gali tapti gražių draugysčių pradžia.

     

    Klaipėdos lėlių teatro informacija